Libyjský migrant čelí 3 letům vězení za pobodání belgického kněze, který mu nabídl kávu a sprchu

Libyjský migrant čelí 3 letům vězení za pobodání belgického kněze, který mu nabídl kávu a sprchu

Nepojmenovaný severoafrický žadatel o azyl, který pobodal sedmdesátiletého kněze Jose Vanderleeho nožem, nyní čelí třem rokům vězení.

K útoku došlo v kostele Saint Servaas v Lanaken v Belgii už dne 31. července 2016, ale teprve minulý týden se žadatel o azyl objevil za tento zločin u trestního soudu, uvádí nizozemský zpravodajský portál Het Laatste Nieuws.

Obžalovaný, jež byl označen pouze iniciály A.D., je policii dobře znám za předchozí trestné činy. Má se za to, že pochází z Libye.

V neděli v roce 2016 šel žadatel o azyl požádat o pomoc v kostele Saint Servaas, kde sídlí Vanderlee.„Mluvil kombinací francouzštiny a angličtiny a požádal o pomoc,“ řekl Vanderlee.

Kněz mu také poskytl chléb a láhev vody, v tom okamžiku žadatel o azyl odešel.

O několik hodin později však znovu zaklepal na Vanderleeovy dveře.

„Potom se zeptal, jestli by se mohl osprchovat a pak si dát šálek kávy.“

Vanderlee měl sice pochybnosti, ale nakonec se rozhodl žadatele o azyl pustit dovnitř. Nechal muže, aby se uvnitř osprchoval.

Jakmile vyšel ze sprchy, muž požádal kněze o peníze, které mu Vanderlee odmítl dát.

Zatímco kněz pro něj připravoval kávu, muž vytáhl nůž a zaútočil na kněze zezadu.

„Slyšel jsem ho, jak se hrabal v kufříku, ale stál jsem zády k němu. Stejně jsem tomu nevěřil. Ohlédl jsem se a uviděl jsem ho s obrovským nožem přímo přede mnou. Kdybych se otočil o dvě sekundy později, určitě by mě dostal, “řekl kněz.

Oba začali spolu bojovat, ale kněz se dokázal úspěšně ubránit a žadatel o azyl uprchl. Kněz utrpěl zranění na rukou a šlachách a byl odvezen do nemocnice se zraněními, která jej neohrožovaly na životě.

Vanderlee je známý v Lanaken a odpovídá za osm farností v regionu.

O několik měsíců později byl žadatel o azyl zatčen, v tom okamžiku popřel, že se účastnil jakéhokoli zločinu.

Minulý týden však při svém prvním trestním soudním jednání, téměř o čtyři roky později, připustil, že chtěl kněze bodnout. Během svého slyšení řekl, že lituje toho, co udělal.

„To nebyl záměr. Omlouvám se,“ řekl.

Není jasné, proč případ trvalo tak dlouho, než se dostal k soudu. Žadatel o azyl nyní čelí třem letům ve vězení.

K pobodání Vanderleeho v roce 2016 došlo jen několik dní poté, co byl francouzský katolický kněz Jacques Hamel zabit dvěma muži, kteří slíbili věrnost islámskému státu. 85letý kněz byl zabit na oltáři uvnitř svého kostela v Saint-Etienne-du-Rouvray, který se nachází v Normandii ve Francii. Dva útočníci, Adel Kermiche a Abdel Malik Nabil Petitjean, oba 19, si vzali pět rukojmích předtím, než kněze bodli do krku.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*