Libyjská pobřežní hlídka odvezla 611 migrantů zpátky do Afriky, neziskovky bijí na poplach

Libyjská pobřežní hlídka odvezla 611 migrantů zpátky do Afriky, neziskovky bijí na poplach

V pondělí a úterý libyjská pobřežní stráž údajně zachránila 611 migrantů z paluby několika loděk a odvezla je zpět na africkou pevninu.             

V rámci Libyjské pátrací a záchranné operace, italské plavidlo, na základě informací od libyjské pobřežní stráže, zachránilo 108 migrantů z paluby gumových člunů a vrátilo je zpět do přístavu v Tripolisu. Loď nazvaná La Asso 28 byla podpůrnou lodí pro ropnou plošinu.Italská meanstreamová média citovala stížnosti nevládních organizací, které tvrdí, že při převezení migrantů zpět do Libye italská loď porušila mezinárodní právo, které zaručuje právo na azyl a neuznává Libyi jako bezpečné útočiště.

Mluvčí Rady Evropy nedávno uvedl, že „žádná evropská loď nemůže převést migranty zpět do Libye, protože je to v rozporu s našimi zásadami.“

Před asi třemi týdny další loď Vos Thalassa podporující ropnou plošinu zachránila skupinu migrantů a připravovala se na jejich převoz na libyjskou hlídkovou loď, když vypuklá vzpoura mezi migranty přesvědčila velitele, aby zvrátil cestu a požádal o pomoc italskou pobřežní stráž. Migranti byli naloženi na palubu lodi Diciotti a byli po intervenci italského prezidenta Sergia Mattarelly převezeni do Trapani na Sicílii.

V rozporu s prezidentem, místopředseda vlády Matteo Salvini prohlásil, že nejnovější operace je vítězstvím úsilí potlačit nelegální přistěhovalectví. Rozhodnutí převést migranty zpět do Afriky, a ne je přemisťovat do Evropy, odráží dohodu mezi Itálií a Libyí, která výrazně snížila počet afrických přistěhovalců, kteří dosahují italských břehů.

S odkazem na tyto zprávy Salvini napsal na Twitteru: „Libyjská pobřežní hlídka zachránila a odvezla zpět do země 611 přistěhovalců. Nevládní organizace protestují a převaděči přicházejí o svůj business? Skvělé je to, jak postupujeme.“

(Ilustrační obrázek Foto: libyaobserver.ly)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*