Lenička vytáhla kdesi článek  z britského konzervativního deníku The Telegraph, kde jakýsi člen ruské delegace na současném davoském fóru, měl úpět, jak Rusko západní sankce rozdrtí. Bůh ví, jestli nebyl podnapilý.

Lenka Zlámalová Foto: Česká televize
Lenka Zlámalová Foto: Česká televize

No, řekl bych, že ty zvěsti o pádu dnešního Ruska přípomínají sázku Zlámalové na Miroslava Kalouska.

Čísla, Leni, nechám na vás. Pro mne je podstatné, že tuším i podle mezinárodních institucí poklesne letošní HDP Ruska o trapně bezvýznamných 3 %.

A mimochodem, to je spíše ta horší varianta.

Pojďme se vsadit, Vy vyhlášená ekonomická analytičko, že to bude lépe.

Stařičký despotický saudskoarabský panovník zemřel a cena ropy ihned, byť opatrně radostí poskočila. I dnešní HN přinesly  článek s lapidárním názvem: Abdalláhova ropná závěť nevydrží. Tvrďte si co chcete. Sankce je bolístko pro Rusko, pokles ceny ropy znatelný problém. Ale je jasné, že svět se v cenách ropy vrátí k normálu.

Když už jste se tak skvěle svíjela radostí  nad naříkáním jednoho Rusa, který je v Davosu a bůhví, zda ho ten Telegraph nazaplatil, mě naopak zaujal další článek z dnešních Hospodářských novin, který podrobně líčil velkolepý a honosný banket v Davosu pořádaných ruskými podnikateli, zejména Státní ruskou bankou VTP, která patří k elitním spolupořadatelům této akce jako Goldman Sachs nebo Microsoft. Zakladatel a šéf fór Klaus Schwab, který se normálně soukromých akcí neúčastní přišel a pravil : Přišel jsem proto, abych ukázal, že jsou v Davosu vítáni. Konec konců Rusko je velice důležitá evropská země…To je, Leni, to Rusko, podle Vás prakticky již v bankrotu.

Milá Leni, rok trvalo, než došlo na varování mnohých z nás ohledně občanské války na Ukrajině vyvolané majdanem,  a jsme svědky  logicky očekávané, patové situace mezi západem Ukrajiny a Doněckou a Luhanskou lidovými republikami,  která čeká bohužel na krvavé rozuzlení někde u Mariapolu.

Ale pojďme se vsadit o něco jiného. Já čísla nikdy moc neberu, rozhodující sou motivace a naladění lidí.

Pojďme si do roka říci, kdo zbankrotuje: Vy tvrdíte Rusko. Vlastně, to již dnes úpí.

Já naopak vím, že Rusko už dnes je tak psychologicky silné díky tuposti Západu jako nikdy v posledních 25 letech.

A Ukrajina – řekl bych právem – skončí vcelku logicky díky ekonomickému a sociálnímu kolapsu a nezodpovědné občanské válce v totálním rozvratu, nejenom ekonomickém, ale i násilném a krvavém.

Je to tragické, ale ti kteří na to včas upozorňovali byli předmětem úsměšků a pohrdání našich svobodných médií.

Takže Leni, do roka a do dne.

 

Judr. Jiří Vyvadil