Lavrov: Plánovaná provokace chemickými zbraněmi v Idlibu má za cíl zabránit likvidaci teroristů

Lavrov: Plánovaná provokace chemickými zbraněmi v Idlibu má za cíl zabránit likvidaci teroristů

Plánovaná provokace s chemickými zbraněmi v syrské provincii Idlib má za cíl udržet přítomnost teroristů v oblasti, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Ruský ministr, který se ve středu setkal se svým saúdským protějškem Adelem al-Jubeirem v Moskvě, přirovnal přítomnost teroristů v provincii k „abscesu“, který by měl být rychle odstraněn.„Idlib je nyní poslední baštou teroristů, kteří se pokoušejí dohadovat o tom, že by oblast měla mít status deeskalační zóny, pokusit se použít obyvatele jako lidský štít a pokusit se potlačit ozbrojené skupiny, které jsou připraveny k jednání s vládou,“ uvedl.

Ministr rovněž poznamenal, že celkový cíl Washingtonu, pokud jde o válkou zpustošenou Sýrii, není ve skutečnosti pomoci zemi, ale protlačit změnu režimu.

“Není to poprvé, co USA – bez ohledu na administrativu – upřednostnily cíl změnit disidentské režimy kvůli společnému údajnému cíli vymýcení terorismu a extremismu. Stalo se tak v Iráku a Libyi. Teď se v Sýrii snaží o totéž. Abych to vyjádřil více korektně – pokusili se to udělat v Sýrii, ale selhaly,“ uvedl Lavrov.

Otázka chemického útoku a „hrozby, které jsou namířeny proti syrské vládě, se používají výhradně k tomu, aby se zabránilo vyhnání teroristů z deeskalační zóny v Idlibu,“ uvedl Lavrov.

V tomto případě, Trumpova administrativa prostě následuje politiku Baracka Obamy, podle níž se „Američané snaží využít všech možných prostředků k záchraně Jabhat al-Nusry s nadějí, že ji použijí v boji proti tomu, co nazývají režimem,“ dodal.

Moskva dříve varovala, že USA v Idlibu připravují provokaci zahrnující chemické zbraně s cílem obvinit z útoku syrské orgány za účelem ospravedlnění dalších leteckých útoků.

 

Ruské ministerstvo obrany v úterý uvedlo, že zdroje v terénu je informovaly, že chemické látky, které mají být použity při falešném útoku, byly již předány teroristům za pomocí neslavné skupiny Bílé přilby.

Washington varoval, že bude reagovat na útok chemickými zbraněmi ze strany syrských úřadů odvetnými údery, které budou mnohem větší než provedly USA, Británie a Francie v dubnu.

 

(Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto : PressTV)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*