Lavrov: Není jasné, co přesně dělají USA v Sýrii a proč jsou jejich výsledky tak bezvýznamné

Lavrov: Není jasné, co přesně dělají USA v Sýrii a proč jsou jejich výsledky tak bezvýznamné

Ruské ministerstvo zahraničí zpochybnilo účinnost Amerikou vedené celoroční letecké operace v Sýrii a uvedlo, že není jasné „proč jsou výsledky tolika leteckých úderů tak bezvýznamné.“ „Selháním v oslabení ISIS, USA nyní „upravily“ svůj program.“

„Máme velmi málo detailů, které by mohly vysvětlit, co přesně USA v Sýrii dělají a proč jsou výsledky tolika bojových akcí tak bezvýznamné,“ řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ruskému kanálu NTV. „Pokud je mi známo, 25. 000 bojových náletů (Amerikou vedené koalice) by mohly roztrhat celou Sýrii na kousky,“ poznamenal ministr.

Lavrov zpochybnil cíle západní koalice v jejich letecké kampani a zdůraznil, že se Washington musí rozhodnout, zda je jeho cílem odstranit džihádisty, nebo použít tyto extremistické síly, aby pokračoval ve svém vlastním politickém programu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto : PressTV
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov Foto : PressTV

„Možná, že jejich deklarovaný cíl není zcela upřímný? Možná jde jen o změnu režimu?“ Uvedl Lavrov, když vyjádřil pochybnosti, že zbraně a munice dodávané USA takzvané „umírněné opozici“ neskončí v rukou teroristů.

„Chci být upřímný, ale máme sotva nějaké pochybnosti, že alespoň značná část těchto zbraní se nedostane do rukou teroristů,“ uvedl Lavrov.

Američané údajně letecky shodili 50 tun zbraní, střeliva a granátů arabským skupinám bojujícím proti ISIS v severní Sýrii. Američtí úředníci ujistili dotčené strany, že tito bojovníci byli prověřeni a že opravdu konfrontují ISIS.

„Nechceme, aby se opakovaly akce, kdy některé země nejen spolupracují s teroristy, ale jasně se na ně i spoléhají,“ uvedl Lavrov a připomněl, že například Francouzi dodávali zbraně protivládním silám v Libyi v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Lavrov vyzval USA, aby „samy sebe překonaly“, a rozhodly se, co je důležitější, buď „zavádějící seberealizace“ nebo se zbavit „největší hrozby“, které čelí lidstvo.

Hovoříc o americkém odmítání odpovědět na ruské výzvy k vytvoření širší proti-ISIS koalice, Lavrov naznačil, že neochota USA je založena na řadě „faktorů a příčin“.

„Pravděpodobně se jim moc nelíbí, vidět, jak efektivní je naše armáda v porovnání s více než rokem dlouhé operace koalice vytvořené Spojenými státy, která provedla, dle mých odhadů, asi 60.000 výpadů, z nichž polovina měly být bojové mise, avšak s neviditelnými pozitivními výsledky na zemi,“ uvedl Lavrov. Naopak, Islámský stát a další teroristické skupiny, jako je Fronta al-Nusra, která je pobočkou Al-Kájdy, jen rozšířily svůj vliv a území, na kterém operují, kde vytvořily opravdový kalifát a organizují lidem životy svými vlastními zákony.“

 

 

RT/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*