Lavrov: EU přišla kvůli svým protiruským sankcím o více než 100 miliard eur

Lavrov: EU přišla kvůli svým protiruským sankcím o více než 100 miliard eur

EU trestá sama sebe tím, že poslechla Washington a uvalila sankce proti Rusku, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Nicméně, zatímco tato restriktivní politika nijak nepoškodila USA, EU trpí ztrátami v řádu desítek miliard.V rozhovoru se španělským deníkem El País si Lavrov postěžoval na nelichotivý stav ve vztazích mezi EU a Ruskem a popsal ho jako daleko od normálu. Tato rozdělování jsou poháněny celým rybníkem, uvedl.

„Mýtická“ ruská hrozba je Evropanům vnucována především zvenčí, uvedl Lavrov. Základní kámen konfliktu mezi EU a Ruskem – sankce – byly zavedeny evropskými národy „na základě přímé objednávky“ z Washingtonu.

Spojené státy sotva pocítily nepříznivý dopad na politiku, kterou prosadily, na rozdíl od EU.

„Odhaduje se, že ztráty, které vznikly státům EU v důsledku sankcí, se liší. Podle některých odhadů mohou činit více než 100 miliard eur“. Je důležité, aby to evropští politici pochopili,“ uvedl Lavrov.

Rusko, které muselo reagovat stylem oko za oko, je připraveno zrušit omezení, které zavedlo na evropské zboží v roce 2014.

„Říkali jsme opakovaně o naší připravenosti zrušit tato opatření,“ uvedl Lavrov. EU však musí udělat první krok.

„Doufáme, že zdravý rozum nakonec převládne, protože objektivně řečeno, sankce nejsou prospěšné ani pro Rusko, ani pro EU,“ dodal diplomat.

Evropská unie uložila Rusku řadu ekonomických sankcí pro sjednocení Krymu, což následovalo po převratu v Kyjevě a následné občanské válce na východní Ukrajině. Sankce se zaměřují na ruský vojenský a bankovní průmysl, stejně jako na přední vládní úředníky a významné podnikatele a politiky. EU opakovaně sankce rozšířila.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*