Kyjev ustál svoji státnost

Kyjev ustál svoji státnost

janukovic

Rozhodnutí prezidenta Ukrajiny Viktora Janukoviče o pozastavení procesu realizace Dohody o asociaci této země s EU není jen strategickým rozhodnutím, ale více taktickým tahem, odpovídajícím nastalým okolnostem. Na jednu stranu ukázal svou nechuť svářit se s Ruskem a na druhou stranu si ponechal otevřená vrátka pro nové evropské iniciativy. Nic nesdělil o vstupu do Celní unie, ale ponechal případnou možnost takového kroku.

Rozladění jednotlivých evropských osobností a médií, kteří si přáli vtáhnout Kyjev do EU, je pochopitelné. Měli totiž dojem, že mají Ukrajinu v hrsti. Metoda cukru a biče, kterou vůči Janukovičovi praktikovali, neúčinkovala. Ukázalo se, že cukru se Ukrajincům nedostane, neboť by si byli museli své připojení k evropské rodině do posledního haléře zaplatit. Tyto peníze nemají. V případě souhlasu s asociací by Ukrajina musela otevřít svůj trh evropským výrobkům a stala by se kolonií EU. Přitom evropský trh by pro ukrajinskou produkci zůstal uzavřený. Tato chytrá politika měla za cíl přeměnit zemi v doplňkový trh pro odbyt evropské produkce a za to by měli Ukrajinci pochybnou naději na to, že se kdesi v budoucnu dostanou do EU. Jako důsledek této hypotetické naděje byla zaručená prohra Janukoviče v příštích prezidentských volbách, což bylo už předem Bruselem avízováno. Pád ukrajinského průmyslu a ohromné rozpočtové potíže způsobené dohodou o asociaci s EU by přivodily Janukovičovu prohru. To bylo jasné jak Straně regionů, tak opozici.

Prezident na poslední chvíli unikl chytře rozprostřeným sítím. Plány opozice a jejích „konzultantů“ byly zmařeny. Janukovič nestrčil hlavu do oprátky a dohodu nepřijal. Podle jeho prohlášení nemíří Ukrajina do Celní unie, ale hodlá využít získanou přestávku k upevnění hospodářských svazků se SNS, kde jsou ukrajinské výrobky konkurenceschopné.

Janukovič se účastní schůzky ve Vilniusu 28. listopadu a zve evropské komisaře na nová jednání. Ovšem předem jim dal avízo, že nesnese další diktát. Dosud se Evropa chovala ke Kyjevu jako Ostap Bender (hlavní hrdina dvou románů Ilfa a Petrova Dvanáct židlí a Zlaté tele, velký kombinátor). Nestyděla se vyhrožovat, chytračit, lhát a používat lsti.

Janukovičův oddechový čas ukázal Bruselu, že Kyjev má už dost sladkých evropských pohádek o budoucím štěstí. Rusko navrhuje Ukrajině velkou hospodářskou spolupráci, aniž by kladlo politické podmínky, jako to činí Evropa. Prezident Janukovič odmítl roli likvidátora vlastního státu a jeho přeměnu na kolonii EU. Evropští komisaři se pobouřili „nevděčností“ ukrajinského vůdce a nyní mu vyhrožují. Je jasné, že poslanci z Polska za pár měsíců nechají hněv hněvem a znovu si začnou s Kyjevem zahrávat. Tak moc by chtěli „zasolit“ Rusku, že jsou schopni pro to opustit i své pochybné zásady.

zdroj : rg.ru   překlad : outsidermedia.cz

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*