Kyjev připravuje útok s chemickými zbraněmi a shromažďuje síly v blízkosti kontaktní linie

Kyjev připravuje útok s chemickými zbraněmi a shromažďuje síly v blízkosti kontaktní linie

Ozbrojené síly Ukrajiny nadále zvyšují svou přítomnost v Donbasu a shromažďují se v blízkosti kontaktní linie s bojovými vozidly pěchoty a těžkými minomety, informoval ruský vyslanec Boris Gryzlov po jednání v Minsku.  

„Na setkání dnešní kontaktní skupiny byla znovu projednána opatření ke kontrole dodržování příměří. V řadě průjezdů z kontaktní linie, ozbrojené síly Ukrajiny pokračují  v hromadění svých sil a prostředků,“ řekl Gryzlov novinářům po zasedání kontaktní skupiny, která řeší situaci v Donbasu.Podle něj ukrajinská armáda nadále soustředí nejen malé zbraně, ale také minomety ráže 82 a 120 mm a bojová vozidla pěchoty.

Mezitím ukrajinská armáda připravuje provokaci za pomocí chemických zbraní, aby zabránila volbám v Doněcké lidové republice, řekl šéf operačního velení Doněcka Daniil Beznosov.

„Vyzýváme mezinárodní společenství, aby zabránilo takovým zločinům,“ dodal Beznosov.

Beznosov dříve uvedl, že do oblasti v Donbasu přijeli poradci NATO a zástupci soukromých vojenských společností, kteří připravovali teroristické útoky a provokace, aby zabránili uskutečnění voleb.

Volby vůdců a poslanců Doněcké a Luhanské lidové republiky jsou naplánovány na 11. listopadu. Kyjevské orgány uvedly, že výsledky voleb neuznají. Více než 30 zástupců ze 14 zemí, včetně zemí Evropské unie, by měli vycestovat do regionu jako pozorovatelé.

Podle něj jsou jednotky ozbrojených sil Ukrajiny, které jsou v oblasti Donbasu, „naléhavě znovu vybavovány prostředky biologických zbraní a biologické obrany.“

Ukrajinské orgány zahájily v roce 2014 vojenskou operaci proti lidovým republikám Doněcko a Luhansko, které vyhlásily svou nezávislost po převratu, ke kterému došlo na Ukrajině. Podle nejnovějších odhadů OSN vojenské akce vedly k úmrtí více než 10 000 lidí.

V únoru 2015 obě strany konfliktu podepsaly mírové dohody v Minsku k ukončení boje v tomto regionu, ale situace zůstává nadále napjatá a obě strany se navzájem obviňují z porušování příměří.

(Ilustrační obrázek Foto: AFP / SERGEI SUPINSKY)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*