Kvůli neúspěšným studentům chtějí politici zrušit maturitu z matematiky. Co dávat maturitní vysvědčení jen oproti kolku?

Kvůli neúspěšným studentům chtějí politici zrušit maturitu z matematiky. Co dávat maturitní vysvědčení jen oproti kolku?

A řidičák? Zbroják?

Vláda má dostat na stůl poslanecký návrh z dílny Pirátské strany, pod který se podepsali i experti na problematiku školství z ODS, KDU-ČSL a TOP 09, jehož cílem je radikálně změnit maturitní zkoušky.

Zejména z toho důvodu, že maturitu z matematiky, která má být od roku 2022 povinná, mnoho studentů nezvládlo. Logika některých je vskutku „turbulentní“. Aneb „nepovedlo se nám zvednout vzdělanost studentů na úroveň maturity, přizpůsobíme úroveň maturity studentům. A maturitní vysvědčení budou „školští experti“ posílat mailem oproti okolkované žádosti, ne?„Politici zvažují zrušit u maturit matematiku. Kvůli neúspěšným studentům,“ hlásá titulek z minulého týdne na serveru iDnes.

„Jedná se o reakci na současný stav. Letos si matematiku vybralo v jarním termínu 14 700 maturantů, neuspělo jich 3 290. Od roku 2022 má být povinná prakticky pro všechny obory maturita z matematiky i cizího jazyka. Dá se předpokládat, že kolem 20 tisíc žáků skončí neúspěšně, a tomu bychom chtěli předejít,“ uvedl pirátský poslanec Lukáš Bartoň.

Ilustrační foto

Statistiku je třeba udržovat fajnou. I realitě navzdory

Nehodlám polemizovat o úrovni oné státní maturitní zkoušky z matematiky, ani pozitivech či negativech státních maturit jako takových. Ale jde mi o princip, který pirátský poslanec nastínil a s nímž zřejmě řada lidí souzní – minimálně tedy spolustraníci a jejich „experti“. Tedy že chtějí zrušením povinné maturity z matematiky předejít výraznější neúspěšnosti absolventů. Tedy papírově a statisticky problém nevznikne. Že reálně ano? Vem to čert, data jsou data.

Přitom nás řada samotných politiků běžně svými „výkony“ bezpečně přesvědčuje o tom, že by si nějaký matematický kurz zasloužili taky. Z našich daní. Nebudou si vzdělání, které je ku prospěchu nám všem, přece platit ze svých.

Zbrojní nebo pilotní průkaz taky neudělá každý. Co s tím?

Nicméně využil bych geniality piráta Bartoně a jeho stranických soudruhů k několika analogiím, které by zcela bezpochyby pomohly k vyšší absolventské úspěšnosti studentů nejrůznějších oborů a dovedností.

Relativně vysoká neúspěšnost je u písemných testů i praktických zkoušek na zbrojní, řidičský nebo pilotní průkaz. Myslím, že by pomohlo je rovněž zrušit.

Medici, pokud vím, mají zase docela problém se zkouškami z anatomie, zrušení by jistě uvítali. Podobně to mají stavaři se statikou. My na ekonomce na fakultě financí a účetnictví odpadávali právě na účetnictví, daních nebo financích podniku. Nešlo by se taky přimluvit za příští generace studentů?
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Kdyby hloupost nadnášela…

Kdyby hloupost nadnášela…

…létali by opozice, ČSSD i ústavní právníci jako holubičky… Reklama Loading... Reklama Tweet Podobné článkyPodporu…

2 Komentáře “Kvůli neúspěšným studentům chtějí politici zrušit maturitu z matematiky. Co dávat maturitní vysvědčení jen oproti kolku?

  • Naopak zpřísnění by vedlo k tomu, že by se obnovilo učňovské školství, měli bychom šikovné řemeslníky místo tupců s maturitou.
    Matematika je krásná věda, která nepodléhá politice. Umí filtrovat studenty a oddělit ty, kteří nemají schopnost se soustavně učit. Matematika nejde naučit dva dny před zkouškou.
    Kdo není schopen se učit, neměl by mít maturitu.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*