Kurdské ženy pozvedly zbraně, aby bojovaly proti frontě Islámského státu v Iráku

Kurdské ženy pozvedly zbraně, aby bojovaly proti frontě Islámského státu v Iráku

Korespondent rádia Sputnik navštívil nebojácné ženy na jejich bojových pozicích u Hawije, kde se ženy připravují na boj proti teroristům. Některé z nich již získaly zkušenosti v bitvách poblíž města Kirkuk, jiné se nedávno připojily ke skupinám ozbrojených žen. Ženy hovořily o tom, jak se rozhodly k tomu vzít do rukou zbraně a o tom, čím si prošly na frontě.

Stovky žen dorazily z okresů, které hraničí s Íránem, aby bránily hranice iráckého Kurdistánu a osvobozovaly oblasti obsazené Islámským státem. Od roku 2014 ženy prošly intenzivním tréninkem před aktivní službou i během ní. Bylo to ten stejný rok, kdy se Kurdové, muži i ženy, rozhodly postavit se proti „kalifátu“.

Khamanu Nakshabandi, zkušená bojovnice Kurdské dělnické strany (PKK) tvrdí, že její rodiče se v roce 1979 připojili ke kurdské Pešmerze, což ji inspirovalo, aby učinila totéž.

Nyní, pod dohledem zkušených bojovníků, jako je ona, mladé kurdské ženy každodenně vylepšují své bojové dovednosti a učí se vojenskou disciplínu. Ženy se připravují na bitvu s nepřítelem, kterého vidí denně ve vzdálenosti několika set metrů.

„Po osvobození této oblasti v roce 2015 se stal tento bod posledním, který musí být osvobozen u Dubze. Přímo před námi, vše co vidíte, jsou pouze vesnice Islámského státu,“ uvedla Khamanu a dodala, že tato oblast je kurdská a bývala obývaná jejich předky.

Khamanu poznamenala, že během posledních třech let války se naučila nejen bojovat, ale také mluvit novým jazykem.„Neuměla jsem arabsky po 40 let svého života, ale válka a uprchlíci prchající z území pod kontrolou ISIS nás donutili naučit se arabštinu,abychom pochopily, jak se k nám lidé obrací, když uniknou smrti, vraždě a znásilnění,“ uvedla žena.

„Mám 20 let a jsem tady, abych byla pyšná na můj život a abych bránila kurdský sen,“ řekla Ayrin Akhmadi, jedna z mladších bojovnic PKK.

Ayrin strávila 18 měsíců na frontě v kontaktních oblastech Bashiqa v blízkosti Mosulu. Dnes bojuje v Kirkuku. Žena tvrdí, že se rozhodla vzít do rukou zbraň poté, co četla příběhy o ženách Jezídů, které byly uneseny, zotročeny a znásilněny teroristy.

„Musela jsem se rozhodnout a vzít do rukou zbraň, abych mohla zabránit tomu, aby se to stalo znovu. Nevidím rozdíl mezi muži a ženami. Já mohu bránit svou zemi a svůj lid,“ dodala Ayrin.

Ayrin byla v listopadu loňského roku téměř zavražděna, když teroristé zaútočili na ženské bojovnice.

„Mé rány byly vážné, ale bolest kvůli smrti mých přátel byla ještě horší. Byla jsem odvezena do nemocnice, ale po měsíci jsem se vrátila na frontu. Jsem hrdá na své přesvědčení a budu vždycky pyšná na svůj návrat poté, co jsem byla zraněna. Já naléhám na všechny muže a ženy, aby bojovaly, dokud nebude Islámský stát poražen,“ řekla Ayrin.

22 letá Mani Leylakhi také hovoří o hrdosti. „Pozvedly jsme zbraně, abychom byly na sebe hrdé a byly jsme pýchou našich rodin. Bojuji za svou zemi a za Kurdy.“

Mani se od roku 2014 účastnila čtyř vojenských operací proti Islámskému státu. Bojovala na frontě v Bashiqě a v dalších kurdských vesnicích a uvedla, že se nikdy neobjevila tváří v tvář radikálům.

„Vždycky jsem se podílela na boji proti militantům. Střílela jsem na ně a oni stříleli na mě. Nebála jsem se. Nevím přesný počet, ale zabila jsem mnoho členů Islámského státu. Jak ubíhaly hodiny, cítily jsme, že jsou stále slabší a slabší,“ uvedla Mani, která si užívala vzpomínky na vítězství.

Válka má i jinou stranu. Mani byla jednou krůček od smrti, když se sebevražedný atentátník ve vozidle plném min pohyboval směrem k ženám. Začaly na něj pálit, ale všechny zachránilo hrdinství její přítelkyně, která byla zabita, když se přiblížila k vozidlu a hodila dovnitř minu.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: Sputnik)
Loading...

Podobné články

Komentář “Kurdské ženy pozvedly zbraně, aby bojovaly proti frontě Islámského státu v Iráku

  • No to je dobrý, tak ženský bojujou a milion mladých mužských se válí v Evropě a berou dotace. To je ale ostuda.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*