Kulatý stůl novinářů a politologů v Lugansku – překonávání informační blokády Donbasu na území Ukrajiny a zemí EU

Kulatý stůl novinářů a politologů v Lugansku – překonávání informační blokády Donbasu na území Ukrajiny a zemí EU

Tento kulatý stůl, na který jsem byl pozván jako nezávislý novinář z České republiky, se konal 20.6.2017 v Luganském informačním centru (LIC) v Lugansku. Akci řídil luganský novinář Sergej Sakadynskij. Kromě mě se kulatého stolu zúčastnili luganský novinář a spisovatel, předseda Svazu spisovatelů LLR Gleb Bobrov, bývalá spolupracovnice Státní televizní a rozhlasové společnosti LLR Julia Čumikovová a nizozemský politolog, žijící v LLR, Ronald van Amerongen. Na Skypu vystupovali v přímém přenosu italský politolog Fabricio Podži a německý novinář Andreas Maurer, ze záznamu nizozemský novinář Stefan Berg.

Hlavní okruhy, kterými se zabývali vystupující, byly:

  1. Občanská válka na Donbasu a právo občanů dostávat pravdivé informace
  2. Porušování práv a svobod novinářů, porušování svobody slova na Ukrajině
  3. Dialog na mezinárodní úrovni pro překonávání informační blokády Donbasu
  4. Informování mezinárodních novinářských organizací a organizací na ochranu lidských práv

 

V úvodním slově Sergej Sakadynskij uvedl, že LLR má vážný problém s osvětlením událostí na Donbase v ukrajinských i evropských sdělovacích prostředcích. Příčinou je tichý zákaz na pravdivé vysvětlení událostí. Jsou novináři, kteří by chtěli napsat pravdu o těchto událostech, ale nemají prostor, kde by dostali slovo. Často se informace zametou pod koberec a nedostanou se na veřejnost.Já jsem hovořil o informační blokádě v České republice v hlavních sdělovacích prostředcích, zejména v České televizi. O mlčení nebo poskytování nepravdivých nebo zkreslených informací. Na druhé straně jsem poukázal i na nezávislé a levicové sdělovací prostředky (např. deník Haló noviny, různé weby-např. NWOO, Nová republika, České národní listy, Svobodné noviny aj.), které šíří pravdu o událostech na Donbasu. Promluvil jsem o naší Společnosti přátel LLR a DLR, která pořádá na podporu šíření pravdivých informací o Donbasu řadu akcí (demonstrace před ukrajinským velvyslanectvím, před budovou ministerstva vnitra, petice Parlamentu ČR, výstava fotografií z Donbasu, překlad a vydání básní luganské básnířky o válce aj.) a podporuje akce jiných organizací (např. demonstrace organizace „Ne základnám“ a dalších organizací za vyšetření krvavých událostí v Oděse 2.5.2014). Zmínil jsem se i o vzniku zvláštního oddělení na ministerstvu vnitra, zaměřeného na boj s tzv. proruskou propagandou.

Politolog Ronald van Amerongen  z Nizozemska poukázal na obdobné problémy s informační blokádou v nizozemských sdělovacích prostředcích jako v ČR. V Nizozemsku se také snaží využívat nezávislé weby, snaží se získat podporu u čtenářů těchto webů, kterých pomalu přibývá. „Svoboda slova v Nizozemsku je symbolická. Za posledních pět let jsme viděli, že se zejména Nizozemsko stalo zemí s nejaktivnější antiruskou propagandou“, podotkl ve svém vystoupení Ronald van Amerongen.

Gleb Bobrov zmínil „Ukrajinu jako vojenský totalitní stát, který vede občanskou válku na vlastním území. V těchto podmínkách stát nařizuje, o čem a jak lidé mají myslet, o čem a jak mají psát novináři, jak má obyvatelstvo reagovat.“

Se zajímavou myšlenkou, jak napomoci šíření pravdivých informací, přišel německý novinář Andreas Maurer. Pořádá výpravy např. na Krym, za účasti 20-60 zájemců. Členy delegace jsou nezávislí novináři, politologové, ekonomové, kulturní pracovníci, mládež. Chystá podobné výpravy i do LLR a DLR. Zajímavou akci pořádá i v Německu 1.6.-Den dětí na podporu LLR a DLR.

Zkušeností s pobytem na Ukrajině při své cestě pro nový pas se podělila Julia Čumikovová. Pas dostala, ale pak ji odvedl pracovník SBU (ukrajinská rozvědka) do auta a odvezl ji do budovy SBU v Severodoněcku. Tam jí vzali telefon, tři lidé ji vyslýchali šest hodin, chtěli po ní podepsat prázdné listy. Nakonec se naštěstí vrátila.

Informace o kulatém stolu bude předána Mezinárodní organizaci novinářů (MON).

 

Jaromír Vašek, předseda Společnosti přátel LLR a DLR, Lugansk, LLR
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*