Prezident Porošenko navštívil bojovníky ukrajinské Národní gardy a domoobrany a v projevu k nim upravil své vyjádření na to, že se na summitu NATO na přímých dodávkách moderních zbraní dohodl s „řadou států NATO“.

„S řadou států NATO se nám podařilo dohodnout o přímých dodávkách moderních zbraní, které nám pomohou ubránit se a zvítězit,“ uvedl Porošenko v projevu, jehož výňatky zveřejnila prezidentská kancelář. „Spoléháme sice jen sami na sebe, ale finanční a vojenská technická pomoc je pro nás životně důležitá. A my ji dostaneme,“ konstatoval prezident.

Které státy to ale jsou?

Které státy NATO chtějí, aby bylo porušeno křehké příměří a byli dále zabíjeni civilisté na východní Ukrajině? Nezemřelo těch lidí od Majdanu na Ukrajině zbytečně nějak moc?

Donbas podle reportéra The Guardian Aleca Luhna slaví „osvobození Donbasu od nacistů“. „Lidé mávají vlajkami SSSR, komunistické strany a Novorossije.“


Jaký smysl má politika velmocí na této planetě, když si obyčejní lidé nemohou vybrat, jak chtějí žít?

Ti lidé, co na Donbase slaví klid zbraní, ti občanskou válku na Ukrajině nezačali.

Naopak, šli dát svůj hlas svobodně v referendech za svoji budoucnost.

Ani jim nevadilo, že těžce pracují v dolech a hutích na ukrajinské oligarchy, kteří jen díky nim získali své miliardové majetky.

Tak proč se k nim Západ chová tak přezíravě?

Jako kdyby těch sedm milionů obyvatel bývalého území Novoruska neexistovalo.

Jsem zvědav, zda investigativní média zjistí, kdo Porošenkovi ty přímé dodávky zbraní slíbil.

A nezávidím Kyjevu ten vztek ukrajinské Národní gardy a „domoobran“ až zjistí, že si prezident jen pro utužení morálky tak trochu vymýšlel.

Pokud ale mluví pravdu, tak se budu za Západ a jeho přístup k obyčejným lidem na Donbase hodně stydět.

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://fojtik.blog.idnes.cz/