Krymská otázka ponechala USA bez spojenců

Krymská otázka ponechala USA bez spojenců

Obama se snaží vytvořit koalici proti Rusku. Jenže tradiční spojenci jsou s ním zajedno jen slovy, ale z „čestného závazku“ se snaží vycouvat. Spojené státy tlačí na své spojence a žádají je o plnění euroatlantických závazků, které by je ale stavěly před neřešitelné úkoly.

 Rusko-americký obchodní obrat byl v minulém roce 40 miliard USD, zatímco rusko-evropský (EU) byl přes 410 miliardUSD. V roce 2013 investovaly evropské společnosti v Rusku přes 228 miliard. EU kryje své energetické potřeby ze 30 % ruskou ropou a plynem. Německo dokonce až ze 40 %. Jakékoliv sankce se jim takto silně prodraží. Jediné, co zde Západ může, je použít nějaké fígle vůči kosmopolitní ruské elitě. Jenže zde nejsou Washington, Brusel a Londýn jednotní. Guardian píše, že téměř všechny sankce na Rusy nebo na jejich obchodní zájmy poškodí vlastní britské zájmy.

 

Velká Británie

Ruští oligarchové v Londýně, nazývaném Moskvou nad Temží, ovládají anglické fotbalové kluby, hotely i noviny. Washington Post píše, že sankce ohrožují export britských zbraní. Za rok a půl prodala velká Británie do Ruska zbraní za 86 milionů GBP. Rusové nyní mají 271 exportních licencí na výrobu zbraní.

 

V minulém roce se v soukromých internátních školách Velké Británie vzdělávalo 2 174 ruských dětí, což zemi přineslo asi 100 milionů USD. V případě sankcí se objeví otázka, proč hádky kolem vzdáleného poloostrova mají způsobit ztráty pro britské školy.

 Londýnský obchodní soud dostává přes 60 % případů z Ruska a východní Evropy. S tím přicházejí i ohromné platby. Krom toho znovuzvolení Camerona nebude pravděpodobné při poklesu akciového trhu. Přitom na londýnské burze obchoduje přes 50 % ruských společností. Odejdou-li…

 Cameronova vláda tedy přijímá tajný plán (který se prozradil), v němž stojí: „…finanční centra Londýna nemohou být pro Rusy uzavřena.“ Američané proti byznysu ve Spojeném Království těžko něco dokáží.

 

 Německo

V obchodním obratu Německa je Rusko na čtvrtém místě. Přitom je největším dodavatelem energetických surovin. Od začátku století se vztahy mezi oběma zeměmi rozšiřovaly. Dnes na zakázkách pro ruské hospodářství pracuje už přes 300 tisíc Němců. Takže případné sankce by se rovnaly další nezaměstnanosti. Poslanec Bundestagu Misfelder upozorňuje, že pro Němce jsou sankce po všech stránkách škodlivé, jestliže je orientované na export. Ministr zahraničí Steinmeier tvrdí, že Rusko není možné v žádném případě vyloučit z G8, jak to žádá Washington. Nebezpečí je mimořádné. Kdyby Moskva snížila dodávky plynu, dojde k deficitu energetických surovin, které prudce zdraží a evropská ekonomika upadne do recese. Pro Berlín dnes bez přehánění nastal okamžik pravdy.

 New Republic připomíná, že Německo v posledních letech často diktuje principy měnové politiky ECB. Podobně při rozhodování v Evropské komisi, která dnes sestavuje konsolidovaný balík sankcí. Většina zemí podpoří přání Merkelové reagovat tak, aby se Rusko nevyprovokovalo k zákazu exportu energetických surovin. Jestliže si Německo nepřeje, aby ekonomické sankce byly skutečnou hrozbou, nedá se čekat, že na ně EU přistoupí. Tradičně silně ovlivňuje své sousedy. Česká republika a Finsko už oznámily, že jejich pozice je „blízká německé“ a proti sankcím vystupují.

 

Francie

Loni Renault navýšil svůj prodej aut do Ruska až o 75 %. Nejen proto je Paříž ve shodě s Berlínem a Londýnem. Francie z jedné strany halasně odmítala dříve naplánovanou návštěvu Moskvy, která se měla týkat vojenské spolupráce obou zemí, ale stávající vládní vojenské kontrakty se nikdo nechystá rušit. Dokončují se vojenské lodě Mistral za 1,2 miliardy USD. Jsou zde nejen peníze, ale též práce pro loděnice. Jsou v běhu společné práce na vojenské pěchotní technice a gigant Thales má právo doplnit ruské vojsko o systémy nočního vidění.

 Zajímavý je závěr estonských odborníků: „Perspektiva EU jakožto silného hráče v mezinárodní bezpečnosti klesá. Některé země NATO a EU, které sousedí s Ruskem, budou stále méně důvěřovat těm spojencům, kteří Rusku prodají zbraně a budou více spoléhat na USA, coby na záruku bezpečnosti.“ Tady se nehodí hovořit o sankcích proti společnému nepříteli, ale přemýšlet o užitečnosti existence NATO v jeho nynějším složení.

 Itálie

Je to hlavní západoevropský příjemce transportního systému South Stream (Jižní proud). To hovoří za vše. Italská vláda i parlament byly opatrní v hodnocení a vyhnuly se kritice ruské přítomnosti na Krymu. Italský ministr zahraničí Magerini sdělil: „Nikdo nechce druhý nástup studené války, nikdo si nemůže dovolit konflikt v srdci Evropy. To je globalizace. Všichni víme jak jsou dnes provázány  vztahy: politika, bezpečnost, ekonomika. Náš cíl je najít cestu z krize, proto se musíme krotit ve svých hodnoceních. Nejlepší způsob, jak dosáhnout dohodu mezi Moskvou a Kyjevem, je především nenapomáhat eskalaci konfliktu, byť by to bylo jen ústně.“

 Oficiální Řím: ať se ruské akce zdají „nepřijatelné“, nelze je nazvat „klasickým vpádem“. Není třeba objasňovat, že Itálie udělá vše, aby protiruské sankce změkčila.

 

Japonsko

Japonský premiér Abe jako jediný z vůdců G7 přijel v únoru do Soči. Neovlivnilo jej, že ostatní americké satelity olympiádu ignorovaly na protest proti ruskému zákonu o zákazu propagování homosexuality mezi dětmi. Jednalo se už o páté setkání Putina s Abem v posledním roce. Země mají čím dále lepší vztahy. Je zde snaha o protiváhu k posilování Číny. Dnes je pro Tokio svým způsobem moment pravdy. Japonské noviny o překot píší, že by se dnes vláda s opozicí k Moskvě mohla rozloučit se sny a společném ovládnutí sporných území (čtyři z Kurilských ostrovů). Lišácká japonská diplomacie nebude v tuto chvíli skákat podle washingtonské píšťalky.

 Kanada

Ze sedmičky podpořila stanovisko USA jen Kanada. Byly i doby, kdy obě země byly ve sporech, ale dnes je americký severní soused zcela krotký. Podstata je v tom, že je ekonomika druhé největší země na pokraji krize. Měsíc co měsíc chybí několik tisíc pracovních míst, a to je ve třicetimilionovém státě dost podstatné. Kvůli těžbě ropy je kanadská ekonomika stále méně vyvážená a vláda složitost situace tají. Odborníci nevylučují, že může dojít až k natažení ruky směrem k USA.


 Celkově to vypadá tak, že evropští partneři Washingtonu potřebují Rusko mnohem více než by se mohlo zdát. Ruský plyn a ruský trh je pro ně otázka přežití.

 Japonci myslí především na severní území (Kurily).

 Reálnou podporu může Washington získat jen od Kanady.

zdroj : ru.fbii.org  vyšlo na : outsidermedia.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*