Kritika ČT je útok na její nezávislost. A na jakou, Jane Svěráku? Petice „Ruce pryč od ČT“

Kritika ČT je útok na její nezávislost. A na jakou, Jane Svěráku? Petice „Ruce pryč od ČT“

Jan Svěrák na úvod předávání cen České filmové a televizní akademie přečetl na obranu ČT text Pět vět a spustil petiční akci „Ruce pryč od České televize“. Umělci považují kritiku ČT za největší útok na její nezávislost.

Kritika zazněla od prezidenta Zemana přímo v inauguračním projevu.To rozhodně není šťastný způsob, jak upozornit na problémy, které se na Českou televizi už delší dobu snáší ze strany televizních diváků, koncesionářů. Byli to právě oni, kteří začali pochybovat o nezávislosti ČT a dlouhodobě vyjadřovat svoji nespokojenost s jejím zpravodajským a publicistickým vysíláním. Dlouhodobě kritizovány jsou pro svoji neobjektivitu a nevyváženost například publicistické pořady 168 hodin, Reportéři ČT, Newsroom ČT24, Otázky Václava Moravce, ale i komentovaná zpravodajství Studia ČT24 a Událostí ČT.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílaní si nedávno Centrem pro mediální studia Univerzity Karlovy nechala zpracovat analýzu, zda veřejnoprávní Česká televize a Český rozhlas dodržely před loňskými krajskými a senátními volbami zásadu objektivity a vyváženosti. Česká televize, ani Český rozhlas dle závěrů analýzy nedávaly všem politickým subjektům stejný prostor a trvale podle ní znevýhodňovaly všechny neparlamentní strany, naopak stranily TOP 09. Stranění TOP 09 se mělo týkat jak zpravodajství, tak publicistiky. Pochybení je na straně redaktorů, kteří mají takové osobní preference, že jim TOP 09 připadala důležitější, než by odpovídalo postavení této strany v politickém a společenském životě, vysvětluje analytik Centra pro mediální studia UK. Zatím RRTV nevyvodila žádné závěry z analýzy. Důvodem je nedokončené řízení a jisté nedostatky analýzy, například pro málo sledovaných parametrů.

Za „nevyvážené a neobjektivní zpravodajství“ Českou televizi RRTV kritizovala už před rokem při amerických prezidentských volbách. Veřejnoprávní médium nadržovalo kandidátce demokratů a míchalo zpravodajské informace s hodnotícími komentáři, které byly značně jednostranné ve prospěch kandidátky demokratů.Závažná kritika ČT se netýká pouze vysílání, ale i jejího hospodaření a nakládání s koncesionářskými poplatky, zakrývá prý dokonce miliardovou ztrátu a není kontrolovatelná NKÚ. Veškerou dosavadní kritiku Česká televize, jak jinak, než že odmítá a popírá. Nelze však sílící kritiku ČT nevnímat! Hledat řešení slibují i někteří členi sněmovního mediálního výboru.

Jestliže ve svém inauguračním projevu zkritizoval prezident činnost ČT, nelze to považovat za útok na její nezávislost, ale naopak, lze to považovat za obavu o její nezávislost! Česká televize není totiž nezávislá už teď!

Přinejmenším její redaktoři jsou tendenční a straní určité politické skupině a politikům, selektují pozvané hosty a komentátory se „správným názorem“, pořádají mediální štvanice na lidi a politiky, kteří mají odlišné ideové názory a neodpovídají jejich vidění světa. Tohle není nezávislé zpravodajství.

Pokud tedy umělci ústy Jana Svěráka hovoří o největším útoku na její nezávislost je to takové nepochopení stavu věci, že veškerý slogan i obsah petice „Ruce pryč od České televize“ a prohlášení Pět vět na začátku udílení cen Český lev, je natolik teatrální a přehnané, že normální člověk se musí opravdu zamýšlet, co se to v naší společnosti děje a uvažovat o její hluboké duševní krizi.

P.S. Při psaní článku jsem shlédla film „Bába z ledu“, který získal šest sošek a stal se nejlepším českým filmem roku 2017 a uvažuji v tomto směru i o úpadku a krizi umělecké.

(ČTK, Spoj)

Znění petice Ruce pryč od České televize:

„Česká televize čelí v těchto dnech největšímu útoku na svoji nezávislost od dob takzvané televizní krize v roce 2000. Tento útok je veden ze strany konkrétních politiků a s nimi svázaných vlivových podnikatelských a mediálních skupin. Zřejmým cílem tohoto tlaku je zničit nezávislost tohoto nejsilnějšího veřejnoprávního media a dostat jej pod přímou kontrolu, ať už jsou veřejně prezentovány jakékoli zástupné důvody. Pilířem demokracie jsou nezávislá media, a proto je útok na Českou televizi zároveň útokem na demokracii v České republice. Vyzýváme všechny politiky a další veřejně činné osobnosti, aby se kategoricky postavili proti snahám likvidovat nezávislost České televize, tedy instituce, jež v naší zemi hraje zásadní roli nejen v oblasti zpravodajství, ale i kultury, či podpory filmové tvorby.“

Analýza předvolebního vysílání ČT a ČR, CEMES UK: https://www.mediar.cz/wp-content/uploads/2017/12/analyza-ct-cemes-2017.pdf

Další zdroje:

https://www.novinky.cz/domaci/465806-zemanova-kritika-ct-je-utok-na-jeji-nezavislost-zaznelo-na-ceskych-lvech.html

https://zpravy.idnes.cz/ceska-televize-cesky-rozhlas-zvyhodneni-top-09-analyza-pp9-/domaci.aspx?c=A171220_151222_domaci_fer

https://zpravy.idnes.cz/ceska-televize-volby-usa-clintonova-trump-rada-pro-vysilani-pr4-/domaci.aspx?c=A170112_164416_domaci_ane
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

4 Komentáře “Kritika ČT je útok na její nezávislost. A na jakou, Jane Svěráku? Petice „Ruce pryč od ČT“

 • Svěráci, Svěráci jste hloupější než jsem předpokládala. Víte vůbec o co jde ? O průhledné hospodaření s penězi, které se získávají z poplatků občanů. Kontrola musí být, ale kdo se zuby nehty brání tak nemá čisté svědomí a kope kolem sebe a staví se do role trpitele, kterému je ubližováno. Na ty divadla a kecy už neskáčeme. Na t8o mohou skákat akorát prostodušší Svěraci.

 • Česká televize z našich poplatků platí ty „umělce“. Logicky se bojí, že by někdo důkladně zkontroloval, kde peníze končí. Všichni slušní redaktoři už z ČT odešli. Zůstali jen ti, kteří jsou buď hloupí a neví co čtou, nebo ti s hroší kůží, kteří za peníze udělají cokoliv.
  Jsem pro úplné zrušení koncesionářských poplatků, pokud bude ČT i nadále fungovat jako propagandistická stanice proti občanům.

 • · Edit

  Dane přesně. Pokud by nebyly dotovány, byla bych zvědava jak by si vydělaly. Šesti soškami oceněný „film“ Bába z ledu, je toho příkladem. Běžná TV inscenace, jakých se dříve dělaly stovky a nikdo se kvůli tomu neproducíroval s velkou pompou po červeném koberci a nekončily ihned v archivu, vysílají se dodnes.

 • Jsem zklaman, ze Sveraci nevidi realitu. Lidi jsou rozumnejsi jak oni. Je t proces, ktery musi kazdy sam projit. Zajimat se o to co se deje, nejenom z CT a Cro. Spousta veci se lidem zamlcuje, jako posledni rusky proslov v Rade bezpecnosti.

  Na filmy Hrebejka a Slamy se nedivam. Zobrazuji veci, ktere se mohou libit tak jeste spodine, protoze jsou o spodine. Divoke vcely pokladam za nejhorsi cesky film.
  Cela situace a priserna kvalita ceskych filmu souvisi s jejich subvencemi bez kontroly. Cim vic filmu tim vic prachu. Subvence by se mely zrusit a zavest financovani producenty. Pak bude urcita jistota, ze film na sebe vydela a mozna vznikne nekdy i kvalita. Hrebejk se pak uz neuzivi.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*