Křesťané se již možná nebudou nikdy moci vrátit do Mosulu: ISIS vychoval novou generaci džihádistů

Křesťané se již možná nebudou nikdy moci vrátit do Mosulu: ISIS vychoval novou generaci džihádistů

Více než 100.000 křesťanů byli nuceni uprchnout z Mosulu, Iráku, když je Islámský stát napadl v roce 2014.   

A mezitím co se bitva o Mosul blíží ke své závěrečné fázi, někteří křesťané se pokouší vrátit do města.

Ale farář, jehož kostel je vzdálen 70 km v Erbilu, starající se o stovky křesťanských rodin, které opustily své domovy, varoval před obrovským nebezpečím.

Otec Daniel řekl, že teroristická kultovní destruktivní ideologie se již rozšířila na další generaci, což vyvolává obavy, že Islámský stát bude pokračovat ve své děsivé kampani s cílem vytlačit křesťany ze Středního východu.

Farář uvedl: „My se můžeme vrátit, ale je to otázka bezpečnosti. Máme co dočinění s novou generací vychovanou Islámským státem – oni mají protikřesťanské hledisko a bude velice těžké se někdy vrátit.

„Bylo by velmi těžké, aby se děti tady a děti v Mosulu daly dohromady. Mohly by spolu vůbec vycházet jako dvě skupiny? Mohly by se navzájem přizpůsobit? Opravdu musíme pracovat s dětmi v Mosulu, abychom změnili to, co tam Islámský stát implementoval.“

Islámský stát již dlouho používá děti v Iráku a Sýrii, protože si klade za cíl vymýtit křesťany v regionu.

Děti, pasované chalífátem na mladé šelmy, vyzbrojené noži a pistolemi se objevují v propagandistických videích, kde ukazují popravy.

Také se objevují zprávy o mladých dětech, které se školí jako sebevražední atentátníci.

Otec Daniel, který opustil svou iráckou vesnici, když ji napadl Islámský stát, pracuje s křesťanskými dětmi, které jsou traumatizované tím, jak Islámský stát mučil a zabíjel jejich blízké.

Farář varuje, vzdělání by mohlo být jejich jedinou zbraní proti džihádistům a jejich mladým příznivcům tím, že by děti jednou terorizované touto skupinou nyní začaly pracovat proti ISIS.

Otec Daniel uvedl: „Řekl jsem jim, aby získaly své vzdělání a použily jej jako zbraň proti Islámskému státu. Škola je od sedmi let do 18. Ti starší začínají pracovat jako dobrovolníci a pomáhají těm, kteří nyní přichází do Erbilu kvůli nejnovějším problémům v Mosulu.

„Někteří pracují jako překladatelé, když lidé přicházejí z jiných organizací. Oni chtějí pomáhat svému společenství, a chtějí, aby byl jejich hlas slyšet po celém světě.“

Otec Daniel říká, že křesťané v této oblasti se již dlouho obávají o svou budoucnost a jeho církev se snaží vypořádat s přílivem prchajících rodin.

Farář uvedl: „Předtím to bylo pro křesťany obtížné poté, co byl Saddám odstraněn a všechno šlo od desíti k pěti a křesťané byli po roce 2003 pronásledováni extremisty.

„Křesťané v Mosulu byli terčem pro teroristy, a život byl poté opravdu špatný. Islámský stát přišel a vyhnal křesťany z Mosulu a mnoho jich uprchlo do míst, jako je Erbil. Křesťané, kteří zůstali v Mosulu pod kontrolou ISIS –  byli biti, trestáni a zabiti. Křesťané dostali tři možnosti, platit vysokou daň, opustit město, nebo čelit veřejné popravě.

 

(Express/ svobodnenoviny.eu Foto: Charlotte Franks / YouTube)
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*