Kreml, Trump i Talibán odmítli zprávy NYT, že Rusko platilo skupině za zabíjení amerických vojáků

Kreml, Trump i Talibán odmítli zprávy NYT, že Rusko platilo skupině za zabíjení amerických vojáků

Obvinění deníku New York Times, že Rusko nabízelo militantům napojeným na Talibán v Afghánistánu odměny za zabíjení amerických a koaličních jednotek, bylo napadeno ze všech stran. Moskva, Trumpova administrativa i samotný Taliban tvrdí, že tato tvrzení jsou lež.

Mezi americkými zpravodajskými agenturami neexistuje žádná obecná shoda o pravdivosti tvrzení deníku New York Times, že by ruské vojenské zpravodajství nabízelo finanční odměny za zabití amerických vojáků v Afghánistánu, oznámila tisková mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová.„Ve zpravodajské komunitě neexistuje shoda ohledně těchto obvinění a ve skutečnosti existují nesouhlasné názory některých ve zpravodajské komunitě, pokud jde o pravdivost toho, co je hlášeno, a pravdivost těchto obvinění je i nadále vyhodnocována,“ řekla McEnanyová.

„USA dostávají denně tisíce zpráv o zpravodajských informacích a ty podléhají přísné kontrole. Zatímco Bílý dům se běžně nevyjadřuje k údajným zpravodajským informacím nebo vnitřním jednáním, ředitel CIA, poradce pro národní bezpečnost a náčelník štábu mohou potvrdit, že ani prezident ani viceprezident nebyli informováni o údajných odměnách od ruské rozvědky, “ dodala s odkazem na tvrzení deníku NYT, že Trump byl o tom „informován“, ale neučinil žádné kroky.

McEnanyová v této otázce zdůraznila, že „prezident je informován o ověřených zpravodajských informacích a dodala, že to bylo „nezodpovědné“, že NYT „nepravdivě“ uvedl, že byl Trump o této věci informován.

V rozhovoru pro Fox News mluvčí Bílého domu slíbila, že „objasní nepravdivé zprávy“ týkající se tvrzení o ruských odměnách.

Trump řekl, že mu americké zpravodajské agentury řekly, že nedávné zprávy o údajných ruských odměnách za zabíjení amerických jednotek v Afghánistánu nepovažovaly za důvěryhodné, a dodal, že člínek NYT může být „dalším vymyšleným ruským hoaxem ze strany fake news NY times, aby republikáni vypadali špatně.

Ruské ministerstvo zahraničí označilo obvinění za „nesmysl“ a dodalo, že je možné, že uprostřed mírové dohody mezi Trumpem a Talibanem se američtí špioni obávali, že trvalý mír ukončí jejich nedovolené výdělky z obchodování s drogami a jiných nezákonných aktivit.

Mluvčí ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov potvrdil, že obvinění NYT jsou „nepravdivá“ a uvedl, že „pokud se americké zpravodajské služby budou nadále zodpovídat prezidentovi, poté navrhuji zaměřit se na příslušná prohlášení prezidenta Trumpa“.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*