Kopíruje český prezident Putina?

Kopíruje český prezident Putina?

Ruský prezident Vladimir Putin se dostal do čela každoročního ratingu nejvlivnějších lidí světa podle verze časopisu Forbes. V časopise byl zaznamenán tento nesporný fakt. Na českého prezidenta Miloše Zemana jeho ruský kolega vliv docela určitě měl. Zeman si stejně jako Putin dovolil hezky peprné výrazy, což pobouřilo česká média.

Nikoho už nezajímá oslabování české koruny, úspěchy českých vědců v boji s Alzheimerovou chorobou nebo požadavky policie vydat senátora Milana Pešáka podezřelého z korupce. Diskuse o prezidentových výrocích hraničí s hysterií. Jedná se o výrazy, které použil, když mluvil o skandálně proslulé a v České republice už šťastně zapomenuté ruské punkové skupině Pussy Riot. Kromě toho dodal, že si není jist tím, že lidé, kteří se prohlašují v Rusku za politické vězně, vlastně takovými vězni vůbec nejsou. A teď nastal povyk! Prezident je nemocný, Je to hanba!, Tancuje, jak píská Kreml…Díky takové reakci tisku rozmístili stoupenci radikálních opatření na internetu petici s požadavkem Zemanovy demise.

Expert Vadim Truchačov vyslovil v interview pro Hlas Ruska předpoklad o skryté příčině protiprezidentské kampaně v České republice:

Neměli bychom zapomínat na to, že český prezident byl po celou svou politickou kariéru proslulý tím, že používal neformální lexiku. Podle mne by ale nebylo korektní srovnávat ho v tomto smyslu s Vladimirem Putinem. Náš prezident v rozhovoru s novináři nikdy nepoužije vulgární výrazy. Ano, používá výrazy hovorové, živé a tím si získal dodatečné sympatie obyvatel Ruska. A jestli se snaží Miloš Zeman Putina kopírovat, pak to není pokus příliš zdařilý, protože zjevně překračuje rámec slušnosti…

Neztratí takovým způsobem autoritu a popularitu u voličů?

Přece jen bychom neměli zapomínat na to, že Zeman už má za sebou konkrétní úspěchy. Úspěšně provedl Českou republiku krizí v roce 1998 jako předseda vlády a za to si ho lidé váží. Českou republiku nepostihla krize tak silně jako jiné evropské země. Myslím si, že většina voličů hodnotí prezidenta podle reálných plodů jeho činnosti, nikoli podle skandálních výrazů v interview.

Je rozšířen názor, že tisk tak pobouřily nikoli prezidentovy skandální výrazy jako takové. Hlavní je jeho nezávislý postoj k celé řadě zahraničněpolitických i vnitřních problémů…


To, co dnes tvrdí český prezident o Rusku a Ukrajině nezapadá do hlavního směru politiky Evropské unie. Předání Krymu Ukrajině Chruščovem označil Zeman za „hloupé rozhodnutí“, sankce proti Rusku za „neefektivní a nesmyslné opatření“, řekl, že nepokládá akce Ruska na východě Ukrajiny za invazi a tak dále. Samozřejmě, že takový lídr Západ dráždí. A česká média patří, jen s malými výjimkami, Němcům a Američanům. Takže média prostě jednají podle instrukce svých majitelů – a ta spočívá v Zemanově diskreditaci.

zdroj : http://czech.ruvr.ru
Loading...

Podobné články