Konec Schengenu: Dánsko navrhuje stálé kontroly hranic

Konec Schengenu: Dánsko navrhuje stálé kontroly hranic

Dánsko bude kvůli masové migraci a hrozbám terorismu usilovat o zavedení dočasných hraničních kontrol, což je v rozporu s schengenskou dohodou Evropské unie.Dánský premiér Lars Løkke Rasmussen, ministryně zahraničních věcí a integrace Inger Støjbergová, a Morten Løkkegaard, přední kandidát na volby do Evropského parlamentu, zavedli novou politiku, která bude požadovat investice 50 miliónů dánských korun (asi 173 miliónů Kč) pro výzkum technologií na podporu kontroly hranic, informoval kanál Danish Broadcasting Corporation (DR).

Vládnoucí strana Venstre také oznámila, že bude usilovat o reformy schengenské politiky Evropské unie, která umožňuje volný pohyb osob a zboží.

„Musíme čelit skutečnosti, že potřebujeme trvalou kontrolu na hranicích. Čelíme některým výzvám, které zde zůstaly – migrační tlaky, přeshraniční trestná činnost a teroristická hrozba,“ uvedl premiér Rasmussen.

„Proto se jako národní stát musíme postarat o naše hranice a proto musíme vyvinout nový schengenský režim, který nám dá větší politickou odpovědnost za vlastní hranice,“ dodal.

Technologie skenování byla navržena jako způsob, jak v loňském roce udržet relativně otevřenou, ale kontrolovanou hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou, přičemž Evropská unie tuto myšlenku zpočátku odmítla, ale loni v září jí udělila nějaké ústupky.

Karin Axelsson, korespondentka pro DR, uvedla, že pro Dány by bylo obtížné zůstat v Schengenu a přijmout trvalé hraniční kontroly a řekla: „Člověk nemůže zavádět trvalé hraniční kontroly a zároveň být členem Schengenu. Z EU tedy zazní hlasité ne. Několik zemí má poměrně velký odpor vůči zavedení dočasných hraničních kontrol.“

Dánsko, spolu se sousedním Švédskem, uzákonilo dočasné hraniční kontroly na vrcholu migrační krize počátkem roku 2016.

 

(Ilustrační obrázek Foto: Pixabay.com)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Konec Schengenu: Dánsko navrhuje stálé kontroly hranic

  • Pokud nejaky“stat“ navrhuje tak uz to neni STAT, ale ori nejlepsim kolonie! Zavru a basta fidli. Pokud to nemuzou udelat, tak jsou hovno a ne stat.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*