„Konec hry“: Americký velvyslanec ve Venezuele požaduje, aby Maduro utekl do Ruska nebo na Kubu

„Konec hry“: Americký velvyslanec ve Venezuele požaduje, aby Maduro utekl do Ruska nebo na Kubu

Od samého počátku politické krize ve Venezuele, Spojené státy daly jasně najevo, že podporují šéfa opozičního Národního shromáždění Juana Guaidoa, který se prohlásil za dočasného prezidenta země. Od té doby Washington tlačí na Nicolase Madura, současného demokraticky zvoleného prezidenta Venezuely, aby odstoupil.  

Zvláštní zástupce USA pro Venezuelu Elliott Abrams navrhl, aby venezuelský prezident Nicolas Maduro opustil zemi a takoví „přátelé“ jako je Kuba a Rusko by ho údajně rádi přijali.„Myslím si, že je to lepší pro přechod k demokracii ve Venezuele, aby byl mimo zemi. Existuje řada zemí, které si myslím, by byly ochotny ho přijmout, má kamarády na místech jako je Kuba a Rusko. A jsou zde i některé jiné země, která nás osobně oslovily a uvedly, že by byly ochotny vzít členy současného nelegitimního režimu, pokud by to pomohlo tomuto přechodu,“ uvedl s tím, že odmítl tyto země jmenovat.

Abrams zopakoval názor prezidenta Trumpa a trval na tom, že Maduro by měl odstoupit ve prospěch samozvaného dočasného prezidenta a vůdce opozice Juana Guaidoa:

„Konečná hra by pro něj měla být opuštění moci, čím dříve, tím lépe. Protože jeho vlastní situace bude upadat tak dlouho, dokud si bude uzurpovat moc a tím více bude utrpení ve Venezuele.“

Asi před týdnem napsal americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton na Twitteru, že doufá, že Maduro a jeho spolupracovníci „odejdou do důchodu a budou žít na krásné pláži někde daleko od Venezuely.“

Dne 7. února se Nicolas Maduro objevil na náměstí Plaza Bolivar ve venezuelském hlavním městě Caracasu, kde probíhala kampaň za účelem shromáždění deseti miliónů podpisů proti intervenci USA.

Maduro napsal na Twitteru: „Děkuji lidem, kteří přišli na náměstí Bolivar ve Venezuele, aby podepsali petici a vyslovili se proti zasahování amerického impéria do záležitostí naší vlasti. Toto je nádherný projev lásky a vědomí. Nasbíráme 10 miliónů podpisů pro mír!“

Tento krok přišel jen několik dní poté, co Trump prohlásil, že vojenská intervence do Venezuely je na stole a dodal, že před několika měsíci odmítl žádost Madura o setkání.

Maduro obvinil Trumpovu vládu, že se pokouší jeho vládu sabotovat a provést státní převrat a následně přetrhnout diplomatické vztahy se Spojenými státy.

Washington zase zrychlil svůj tlak na Madurovu vládu, zavedl sankce proti státnímu ropnému a plynárenskému podniku PDVSA a předal kontrolu nad některým zmrazeným majetkem pojištěným americkými bankami do rukou Guadoa.

Zatímco Maduro odsoudil toto omezení jako nelegální, venezuelský Nejvyšší soud zasáhl tím, že zablokoval Guaidovi bankovní účty a finanční transakce v rámci jurisdikce země a uložil mu zákaz cestování, dokud nebude dokončena kontrola jeho činnosti.

Spojené státy, Kanada, Izrael, hrstka evropských zemí a řada jihoamerických národů uznala Guaida za dočasného prezidenta Venezuely, zatímco Rusko, Kuba, Čína, Írán, Turecko a další země podpořily Madura jako legitimně zvolenou hlavu státu.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*