Kolik mají Spojené státy ve světě vojenských základen? Seznam by asi každého šokoval

Kolik mají Spojené státy ve světě vojenských základen? Seznam by asi každého šokoval

Dne 24. března, americký prezident Barack Obama oznámil, že všech 9800 amerických vojáků, v současné době umístěných v Afghánistánu, zůstane v zemi do konce roku 2015. Toto vyjádření vyvolalo značné množství kritiky: to se stalo poté, co Obama slíbil, že poslední americký voják opustí zemi v roce 2014.

Ti, kteří očekávali, že USA odejdou z Afghánistánu, by se měli na chvíli zamyslet: USA doposud neopustili ani Německo. Ve skutečnosti existuje poměrně mnoho míst, které USA neopustili, a zatímco většina z nich nepředstavuje hrozbu pro americké vojáky, Spojené státy představili plán o setrvání vojsk, namísto opuštění.

Podle oficiálních informací poskytnutých ministerstvem obrany (MO) a jeho centrem Defense Manpower Data Center (DMDC), stále působí asi 40.000 amerických vojáků na 179 amerických základnách v Německu, více než 50.000 vojáků na 109 amerických základnách v Japonsku a desítky tisíc vojáků působí na stovkách základen po celé Evropě. Více než 28.000 amerických vojáků je přítomno na 85 základnách v Jižní Koreji, kde jsou od roku 1957.

Na základě informací nejnovější zprávy od Base Structure Report (BSR), mají Spojené státy základny v nejméně 74 zemích a vojáky prakticky po celém světě.

Pro srovnání, Francie má základny v 10 zemích a Spojené království jen v 7 zemích.

Výpočet rozsahu americké vojenské přítomnosti v zahraničí není snadný úkol. Údaje zveřejněné ministerstvem zahraničí nejsou úplné, a v dokumentech byly zjištěny nesrovnalosti. Portál Quartz si vyžádal vysvětlení od ministerstva obrany, ale neobdržel odpověď.

Ve své připravované knize Based Nation: Jak americké vojenské základny v zahraničí poškodily Ameriku a svět, David Vine, profesor antropologie na Americké universitě, hodnotí vojenskou přítomnost USA v zahraničí. Píše:

Podle posledního zveřejněného počtu, americká armáda v současné době obsazuje 686 základen v padesáti amerických státech a ve Washingtonu, DC.

Zatímco existuje 686 vojenských základen na americké půdě, toto číslo překvapivě vylučuje mnoho známých amerických základen, jako jsou ty v Kosovu, Kuvajtu a Kataru. Méně překvapivě, součet Pentagonu nezahrnuje tajné americké základny, jako jsou ty v Izraeli a Saudské Arábii. Existuje tak mnoho základen, že ani Pentagon nezná jejich skutečný součet.

To není jediný problém- dokonce i konečný počet základen by musel zahrnovat širokou škálu zařízení. Základna sama o sobě je zastřešující pojem, který zahrnuje lokace zvané jako „pošta“, „stanice“, „tábor“, nebo „pevnost“ od různých vojenských útvarů. Vine vysvětluje:

Základny existují ve všech možných velikostech a tvarech, od masivních základen v Německu a Japonsku po malé radarové základy v Peru a Portoriku. Dokonce existují i vojenské areály a rekreační plochy v místech jako je Toskánsko a Soul. Armáda po celém světě dokonce provozuje více než 170 „golfových hřišť.“

Mapa níže představuje americké vojenské základny v zahraničí, podle oficiálních zdrojů BSR, a podle nezávislého výzkumu s použitím ověřených zpravodajství, stejně jako informací z Google Maps. Mapa nebere v úvahu základny NATO, včetně zvěsti o základně v Turkmenistánu a základně v Alžírsku, o které informoval server Wikileaks.

Většina zemí má malou koncentraci amerických základen (méně než 10). To jen k porovnání s Německem 179, Portorikem 37, nebo Itálií 58. Největší americká vojenská stopa zůstává v zemích, které USA napadly ve druhé světové válce, než v zemích s kterými jsou USA v neshodě, jako je Blízký východ, přinejmenším, pokud jde o základny.

Již v minulosti bylo poznamenáno komentátory, že ne všechny základny jsou významné velikosti. Nicméně, vzhledem k nedostatečným informacím, je velice těžké, skutečně odhadnout velikost jednotlivých zařízení. Vine píše:

Pentagon tvrdí, že má jen 64 „aktivních velkých zařízení“ v zahraničí, a že většina jeho základen jsou „malé zařízení na malé ploše“. Ale definuje „malé“  s hodnotou 915 miliónů dolarů. Jinými slovy, malá nemusí být tak malá.

Informace o amerických vojácích v zahraničí také není zcela jasná, a proto je obtížné zjistit skutečný rozsah americké vojenské stopy. Analytik na ozbrojené síly IHS Jane Dylan uvedl, že je dokonce těžké definovat vojenskou přítomnost- pro vládu to znamená základny a nasazené vojáky, i když by měly být zahrnuty i jiné formy americké vojenské přítomnosti:

Jistě by se dalo říci, že USA mají v tuto chvíli vojenskou přítomnost v Sýrii. Nemusí mít vojenské základny a vojáky na zemi, ale měli bychom i tak zahrnout vojenská letadla na obloze. Americké armáda má pravděpodobně větší přítomnost v Sýrii, než má v Německu. Pokud se nad tím zamyslíme, bylo by také rozumné říci, že USA mají vojenskou přítomnost i všude tam, kde používají na cíle bezpilotní letouny.

Vezmeme-li v úvahu značnou vojenskou přítomnost, existenci základen, a to, kde USA vedou útoky za pomocí dronů (Jemen, Sýrie, Pákistán) dostaneme ve výsledku geografické zastoupení americké vojenské síly v zahraničí jak je uvedeno níže:

Americká vojenská přítomnost ve světě zdroj: Quartz
Americká vojenská přítomnost ve světě zdroj: Quartz

 

Quartz/ Tomas Daleko

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

I Švýcarsko ruší vakcinační pasy

Švýcarský ministr zdravotnictví Alain Berset dal najevo, že kontroverzní využívání certifikačního covidového systému alpským státem…

Komentář “Kolik mají Spojené státy ve světě vojenských základen? Seznam by asi každého šokoval

  • Petr Čech- Je výsledek masáže našich novodobých vlád ,kterou používaly po celou dobu svého působení,aby zakryly úspěšné rozkradení republiky.Jinak nemá cenu se k jeho intelektu vyjadřovat.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*