Kolaps superstátu EU? Euroskeptici by mohli po květnových volbách paralyzovat Brusel

Kolaps superstátu EU? Euroskeptici by mohli po květnových volbách paralyzovat Brusel

Strany bojující proti EU by v květnu mohly získat třetinu hlasů v Evropském parlamentu, uvádí nová studie. Analytici varují, že to může shodit celý poltický systém v Evropě a zanechat Brusel bezmocný.

Zpráva Evropské rady pro zahraniční vztahy (ECFR) popisuje hlasování jako „nejdůstojnější parlamentní hlas v historii EU“ a tvrdí, že je možné, že euroskeptické strany získají více než 30 procent míst v Evropském parlamentu,“ pokud jejich popularita bude pokračovat v růstu nebo se k nim připojí někteří členové hlavního proudu.Zpráva tvrdí, že pokud dojde k takové situaci, EU by se mohla ocitnout „žijící v zapůjčeném čase“ a nastiňuje způsoby, jakými by se různé strany bojující proti EU mohly sladit, aby získaly v Bruselu větší moc.

Nejistá situace v Evropě je důsledkem toho, že se EU „snaží zbavit národností“ a skutečnosti, že instituce EU jsou „příliš vzdálené od jednotlivých občanů,“ řekl kanálu RT Jon Gaunt, britský rozhlasový hostitel, novinář a politický komentátor. Tento bod se také objevuje ve zprávě, jež uznává, že strany bojující proti EU prosazují návrat k „Evropě národů,“ namísto toho, co Gaunt označil za „nedemokratický superstát“.

Pokud strany bojující proti establishmentu získají více vlivu v politice EU, mohly by zneškodnit argumenty příznivců EU, že je projekt „nedokonalý, ale schopný reformy,“ píše se ve zprávě.

Navzdory rychlému vzestupu stran proti establishmentu, zpráva tvrdí, že „tichá většina“ v Evropě je stále pro EU. Gaunt se však domnívá, že projekt EU je „na počátku konce“ a úsilí stran podporujících reformu bloku je „příliš malé a je na něj příliš pozdě“.

Zatímco se úředníci ve zprávě obecně domnívají, že Evropané stále „věří v projekt EU a ztotožňují se s ním“, tak uznávají, že status quo nelze prostě bránit a že hnutí jako Žluté vesty ve Francii ukázaly, že obyčejní lidé „nevidí žádné spojení“ mezitím, co se děje v koridorech moci a otázkách, které je osobně zajímají.

Jedním z nich, kdo odráží tento pohled, je profesor evropských studií a vědecký pracovník na univerzitě v Amsterdamu Laszlo Maracz, který řekl kanálu RT, že masové protestní hnutí ve Francii odráží skutečnost, že projekt EU prochází „velmi hlubokou krizí důvěry“, což by mohlo přivést některé země na „pokraj politického kolapsu“ a zejména Francie by mohla vstoupit do nějakého „revolučního stavu věcí“.

Zpráva také řeší odmítavý postoj proti těmto stále více oblíbeným stranám a sentimentům proti EU a onálepkovala je jako skupiny, které chtějí „zničit Evropu“ a vyvolat dojem, že mají větší právo na vymáhání vlivu v Evropě – což je přístup, který v prvé řadě vedl k současné krizi

Autoři zprávy EU nabízejí různé strategie pro proevropské síly, aby „bojovaly proti“ euroskepticismu. Jednou z těchto strategií je „vrazit klín“ mezi strany proti EU v úsilí zabránit jejich spolupráci. Další strategií je argument, že „anti-Evropané“ „dělají práci pro Kreml“ – což je taktika, která je stále populárnějším nástrojem stran establishmentu v západním světě.

Vměšování Ruska do květnových voleb je „velmi pravděpodobné“ a „láska k Rusku“ a „nenávist sankcí“ je něco, co by mohlo spojit krajní levici a krajní pravici, tvrdí zpráva. Jednou z největších obav je, že s dostatečnou silou by tyto strany mohly „ohrozit zahraniční politiku EU vůči Rusku.“

„Evropa je v krizi a tuto krizi nezpůsobili euroskeptické strany,“ uvedl Maracz. „Tu způsobili ti lidé, kteří jsou nyní zodpovědní za politické rozhodování.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

3 Komentáře “Kolaps superstátu EU? Euroskeptici by mohli po květnových volbách paralyzovat Brusel

 • V referendu po roce 1989 jsem volil členství v EU. Myšlenka není špatná, ale provedení je tristní. Ryba smrdí od hlavy a tady smrdí příšerně. Vůbec nesmíme připustit myšlenku, že by po volbách dále vládla „stará garda“. Bohužel existuje mnoho těch, kteří mají z celé situace profit a vůbec nepřemýšlejí, co bude zítra. Na prvním místě jsou peníze. Čest, spravedlnost, vlastenectví, rodina, pracovitost atd. jsou prázdná nebo sprostá slova. Vlastenectví a národní identita se považuje za nacionalismus. Je smutný pohled na to, do jaké špíny a bahna nás někteří představitelé EU dostali.

 • Volby či referenda v EU se opakují tolikrát, dokud nebude výsledek, který chce elita.
  Chceme v tom spolku být za užitečné idioty, nebo chceme být svobodní?
  Volme kohokoliv, kdo to EU alespoň ztíží.

 • Euroskeptik je ten, kdo věří, že EU bude trvat na věčné časy. Eurorealista je ten, kdo ví, že je EU v koncích. Nebo je to jinak?
  EU je ve stejné fázi jako RVHP na konci Perestrojky. Papaláši věřili, že je na věčné časy a nikdy jinak, normální lidé věděli, že je to konec velkého snu o společné hospodářské politice.
  EU nás navíc neomezuje jen v hospodářství, ale snaží se diktovat vše, co souvisí s běžným životem. Je to neudržitelný projekt, který se fakticky rozpadl a zbývá jen rozpad potvrdit formálně.
  Evropské státy musí přestat poslouchat USA a žít pragmaticky. EU nebude nikdy říší ani císařstvím. Ty pokusy v minulosti byly a vždy narazily.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*