„Kojenci nemohou být teroristé,“ Turecko musí vysvětlit civilní oběti v kurdských oblastech

„Kojenci nemohou být teroristé,“ Turecko musí vysvětlit civilní oběti v kurdských oblastech

„Zátahy Turecka na kurdské obyvatelstvo se obrátily k horšímu, s rostoucím počtem civilních obětí rukou turecké armády, uprostřed vojenských operací v jihovýchodní části země, řekla francouzská poslankyně kanálu RT.

Marie-Christine Vergiatová, francouzská zákonodárkyně z Evropské sjednocené levice a Severské zelené levice, byla jednou z 18 poslanců, kteří zaslali dopis tureckému premiérovi Ahmetovi Davutoglovi s výzvou k ukončení tvrdých zákroků v okrese Diyarbakir Sur.

Vergiatová uvedla, že Evropský parlament dosud neobdržel žádnou odpověď, a dodala, že EU očekává něco víc, než sliby Turecka, že zásah oslabí a použije „odpovídající sílu.“

Levicoví europoslanci požadují více informací o tom, co se děje v tureckých regionech, ve kterých dominuje kurdská populace.

„Situace se od července zhoršuje, ve více než 20 městech byl nařízen zákaz vycházení,“ uvedl Vergiantová. „Evropský parlament má v plánu vyslat do Turecka delegaci a doufám, že budou na toto téma shromážděny další důkazy.“

Otřesným příkladem, jak proměnit osídlené oblasti ve válečnou zónu je jihovýchodní město Cizre, kde Ankara provádí své vojenské operace proti rebelům Kurdské strany pracujících (PKK) již od února. V té době, turecká státní televize oznámila, že bylo v suterénu domu zabito „60 teroristů“.

Reportéři RT do Cizre přicestovali na začátku března, kde natáčeli devastaci města. Reportér RT William Whiteman shromáždil děsivé případy údajných masakrů desítek kurdských civilistů v Cizre. Podle jednoho ze svědků, asi 150 lidí bylo údajně upáleno.

RT předložila záběry města organizacím Human Rights Watch, MSF International, MSF Middle East, Mezinárodnímu výboru Červeného kříže, Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva a Amnesty International. Kanál RT se tázal, zda tyto organizace plánují vyšetřit tvrzení o zvěrstvech, které turecké síly provádí proti civilistům, a zda učiní nějaké prohlášení.

„Záběry, které nám byly poskytnuty, jsou šokující,“ uvedla Vergiatová. „Vypadá to, jako by k tomu docházelo v nějakém syrském městě, ne v Turecku, které se prezentuje jako demokratická země.“

Je pravděpodobné, že v Cizre zahynulo kolem 100 až 150 lidí, včetně žen a dětí, uvedla poslankyně a dodala, že „kojenci nemohou být teroristé.“

Vergiatová tvrdí, že i kdyby Turecko bojovalo proti terorismu, nemůže používat stejnou taktiku a zbraně, které používá v konvenční válce.

Turecko v červenci 2015 zahájilo své vojenské operace proti radikálům PKK v jihovýchodní části země. Tato ofenzíva rozbila dohodu o příměří, která byla dodržována dva roky.

Turecko tvrdí, že cílí na ozbrojence, a to navzdory zprávám o rostoucím počtu mrtvých civilistů. Amnesty International v červnu informovala, že při turecké vojenské operaci bylo zabito nejméně 150 civilistů, včetně žen a dětí, že asi 200.000 lidí je v nebezpečí a že jim byl z důvodu přísného zákazu vycházení odepřen přístup ke službám.

Vergiatová uvedla, že zprávy o zabíjení civilistů ze strany turecké armády musí být řádně vyšetřeny. „Turecká vláda musí zdůvodnit svůj postoj,“ uvedla poslankyně.

Zrušení zákazu vycházení by mělo být „minimálním požadavkem“, který bude muset Turecko splnit, dodala poslankyně.

Tyto zákazy vycházení uvěznily obyvatele v některých částech města, což je nepřípustné, jelikož to obyvatelům zabraňuje přístupu k lékům a jídlu a prohlubuje humanitární krizi.

„Existují případy, kdy byla mrtvá těla ponechána na ulici několik dní, protože místní orgány neměly přístup do oblastí a nemohly vyzvednout mrtvé, aby jim uspořádaly řádný pohřeb,“ uvedla Vergiatová.

 

RT/ svobodnenoviny.eu

(Zničené budovy v jihovýchodním městě Cizre, Turecko Foto: Sertac Kayar / Reuters)
Loading...

Podobné články

3 Komentáře “„Kojenci nemohou být teroristé,“ Turecko musí vysvětlit civilní oběti v kurdských oblastech

  • Toto všechno běží podle scénáře psaného ušákama. Vytvořit německoturecký chalifát, který zabere celou evropu a potom hurá na Rusko. Tupí evropané stále volí psychopaty, kteři je přivedou do hrobu. Jak může někdo ještě volit tu makrelu. Němci jsou stejné ovce jako Češi.

  • Dejte Turkům nebo Ukrajincům vízum a máme tu brzy spálená města jako /Doněck, Oděssa, Cizre/, tak se udržuje pořádek v „demokratických“ zemích proti svému lidu. Jen si dál zahrávejte z ohněm vy političtí pošuci z ČSSD!!!!!!!

  • Turecko je nutné izolovat od Evropy. Hlídání hranic bude mnohonásobně levnější, než placení výpalného Turecku. Pokud bychom přijali Turecko do EU nebo zavedli bezvízový styk, je jedna jistota. Všichni přivandrovalci dostanou turecký pas a přijdou legálně do Evropy. Toto nebezpečí hrozí. Doufám, že tragedie v Bruselu politiky probudila a že přehodnotí vstřícnost vůči vyděračům a teroristům. I když nám neziskovky vnucují, abychom byli trpěliví a nastavili druhou tvář, musíme jednat. Politici by si měli říci o mandát v předčasných volbách. Před volbami by museli povinně zveřejnit své závazné postoje vůči terorismu, muslimům, EU a NATO.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*