Koho nejvíce zasáhl zákaz obchodování s Ruskem?

Koho nejvíce zasáhl zákaz obchodování s Ruskem?

Německo a Polsko ztratí většinu obchodů s Ruskem a sousední Finsko s pobaltskými zeměmi se státy Litvou a Lotyšskem přijdou o většinu svého HDP. Skončí prodej norských ryb do Ruska, přičemž škody USA by byly jen minimální.

Rusko zakázalo dovoz ovoce, zeleniny, masa, ryb a mléčných produktů ze 28 zemí EU, USA, Kanady, Norska a Austrálie na dobu jednoho roku.

Obchodování EU je silně závislé ba vývozu potravin do Ruska. Rusko v loňském roce koupilo od evropského bloku potraviny v hodnotě 1 miliardy dolarů, což podle údajů Eurostatu přestavuje asi 10 procent celkového exportu EU.

Reuters/Brian Snyder
Reuters/Brian Snyder

Pokud jde o státy, tak zákaz nejvíce zasáhne Německo, Polsko a Holandsko, tři největší evropské dodavatele potravin do Ruska v roce 2013. Potraviny pro Rusko tvoří asi 3,3 procenta z celkového německého vývozu.

Francouzský ministr zemědělství Stéphane Le Foll řekl, že jeho vláda už společně s Německem a Polskem pracuje na koordinaci politiky v novém ruském sankčním režimu.

Loni vyvezlo Irsko do Ruska sýry v hodnotě 4.5 miliónů EUR a fakt, že tak nemůže činit i tento rok, dělá Irsku velké starosti, uvedl Simon Coveney, irský ministr zemědělství.

Zemědělství v celé Evropě by v případě, že nebudou schopni najít alternativní odběratele pro své výrobky, zejména pro ovoce a zeleninu, může čelit velikým ztrátám.

Některé z nich žádají své vlády, aby jim nahradila ušlý zisk.

„Pokud neexistuje dostatečně velký trh, ceny jdou dolů, a my nevíme, jestli se nám podaří pokrýt výrobní náklady, protože jsou velmi vysoké,“ uvedl Jose Emilio Bofi z farmy na pomeranče ve Španělsku.

Hlavní dodavatelé potravin do Ruska

Země                           Vývoz zemí do Ruska (V miliardech dolarů)

Bělorusko                       2,74

Brazílie                            2,41

Argentina                        1,99

Německo                         1,83

Turecko                           1,68

Čína                                  1,61

Polsko                              1,55

USA                                  1,54

Holadsko                          1,42

Francie                             1,42

Itálie                                 1,34

Španělsko                         1,26

Jiné země EU                   4,88

Zdroj : Údaje Mezinárodního obchodního centra analyzované agenturou Reuters

Největší opoziční strana v Řecku naléhá, aby vláda od sankcí proti Rusku upustila a to i v případě, že ostatní státy EU tento krok nebudou podporovat.

V roce 2013 Dánsko dodalo do Ruska produkty, na které se vztahuje současný zákaz, v hodnotě 628 miliónů dolarů.

Evropští komisaři pro zemědělství zřídili v pondělí pracovní skupinu pro řešení ruských sankcí.

Pohraniční státy

Litvu a Finsko, které sdílejí společnou hranici s Ruskem, mohou tyto sankce zasáhnout velmi tvrdě. Litva je i jako člen EU a NATO stále úzce ekonomicky spjatá s Ruskem. Zákaz exportu podle odhadu Capital Economics představuje 2,5 procent HDP země.

Mezi pět hlavních produktů, které Litva vyváží, patří zelenina a potraviny.

Finský mléčný průmysl může v těchto obchodních hádkách přijít až o 535 miliónů dolarů. Země je závislá na Rusku 14-ti procenty svého obchodu.

Obě země, Finsko a Litva již podali stížnost do Bruselu.

Skandinávský soused Norsko, velký vývozce ryb a mořských plodů do Ruska, ztrácí oproti ruským firmám, zabývajícím se prodejem ryb, které zjistili, že ceny jejich akcií po zavedení obchodních sankcí prudce stoupají.

Amerika neutrpí

Dopad sankcí na USA bude velmi omezený, protože objem vývozu zemědělských výrobků do Ruska představuje jednu desetinu procenta z celkového amerického HDP, který podle údajů amerického Ministerstva zemědělství představuje 144 miliard dolarů.


Americký vývoz potravin do Ruska v roce 2013 představoval méně než 1 procento z celkového vývozu zemědělských plodin země, uvedlo americké Ministerstvo zemědělství pro Ria Novosti. Naopak, vývoz Ruska do USA a na Evropské trhy představoval 13 procent HDP. V roce 2013 vyvezli USA do Ruska potravinářské výrobky v hodnotě 1,3 miliardy dolarů, asi čtvrtina z nich byli drůbeží výrobky.

USA, EU, Kanada, Austrálie a Norsko na odvetné opatření Ruska zatím nereagovali.

Co pro Rusko zákaz představuje

Bezprostřední omezení obchodu způsobí výpadek na ruském trhu s potravinami v hodnotě 9,5 miliard dolarů, který je potřeba nahradit. Rusko jedná s latinskoamerickými zeměmi o tom, jak tento výpadek nahradit masem z Brazílie a sýry z Nového Zélandu.

Rusko zároveň vede jednání s členy celní unie Kazachstánem a Běloruskem, které požádá o zabránění tranzitu zboží ze Západu do Ruska.

Rusko slíbilo rozvíjet svůj vlastní průmysl a chránit svoji ekonomiku tím, že bude doma podporovat nové opatření, přičemž na tento účel už zemědělcům přidělilo 50 miliard dolarů.

Někteří analytici se ale obávají, že to nebude stačit a že ceny potravin budou stoupat a ještě více se tím zhorší inflace. Vyšší inflace poškodí nejen ty, kteří nakupují potraviny, ale i ruský exportní sektor – ropu, zemní plyn, kov a bankovnictví.

Restaurace se budou muset přizpůsobit, jelikož téměř 50 procent své produkce čerpají ze zahraničí.

zdroj : http://rt.com

 

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*