Klaus představil Trikolóru. Nakolik tento konzervativní pravicový subjekt zasáhne ANO, SPD či ODS?

Klaus představil Trikolóru. Nakolik tento konzervativní pravicový subjekt zasáhne ANO, SPD či ODS?

„Nemyslíme, že savci mají 27 pohlaví podle toho, jak se cítí, a že máme takové bludy učit děti ve školách,“ uvedl Václav Klaus ml. v pondělí na tiskové konferenci nového hnutí Trikolóra.

Hnutí má podle Klause hájit konzervativní hodnoty, zdravý rozum a pracující lidi a prioritou jsou pro něj sněmovní volby za dva roky. Takových bylo, myslí si Petr Fiala. Klausovo hnutí (omlouvám se ostatním zúčastněným, ale on je nejvýraznější postavou) má kde brát. Komu přebere nejvíce voličů a co v programových pilířích jsou jen plané sliby?

„Poslední dva roky jsem mohl na vlastní oči sledovat politický vývoj republiky zevnitř. Tato děsivá zkušenost: vidět divadýlka pro veřejnost a noviny, neřešení příčin problémů. Stádnost a pokrytectví. Hloupost a osobní zájmy. Čím dál větší ztrátu suverenity republiky…,“ píše Václav Klaus ml. na webu nového hnutí a podobně formuloval slova i na tiskové konferenci. „Přišel čas vrátit republiku lidem, kteří pracují, platí daně, vychovávají děti. Přišel čas vzít si naši zemi zpět.“
Žijeme v ČR, bohatství vzniká z práce, braňme normální svět

Řeč přišla také na tři programové pilíře, na nichž hnutí stojí. Na tiskové konferenci byl přítomen přípravný výbor, v němž kromě Václava Klause ml. byla nejvýraznější tváří Zuzana Majerová Zahradníková, která chvíli po jeho vyhazovu rovněž opustila ODS. Dalšími členy výboru jsou prakticky neznámé tváře.

1. Žijeme v České republice

„Svět bez České republiky pro nás nemá žádný smysl. To je optika, která je klíčová. Skutečně nás zajímá mnohem víc Jaroslav Novák z Pelhřimova než lachtan v Antarktidě…. Co se týče Evropské unie, já jenom řeknu jednu věc: my naprosto ctíme evropské hodnoty ve smyslu neafrické a nearabské.“

2. Bohatství vzniká z práce

„Ještě nikdy žádná země nezbohatla na aktivitách vlády. My chceme pracovité a činorodé lidi chránit s naprostou principiálností. Normálně pracovat, nikoliv čerpat. Pracujících lidí si musíme vážit, ne v nich vidět sprosté podezřelé, kteří se snaží nějak ošidit daně.“

3. Braňme normální svět

„Chceme hájit konzervativní hodnoty a zdravý rozum. Například nemyslíme si, že savci mají 27 pohlaví podle toho, jak se cítí, a že máme takové bludy učit děti ve školách. Nemyslíme si, že evropskou, potažmo světovou průmyslovou politiku má určovat šestnáctiletá puberťačka ze Švédska s nějakými diagnostikovanými psychickými poruchami,“ narážel Klaus na švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou.

Co na to někteří bývalí kolegové? Pro Fialu je prioritou Babiš

Oslovení Klausovi bývalí straničtí kolegové Alexandra Udženija, Marek Benda ani Petr Fiala novému hnutí příliš velkou váhu zatím nepřikládají – alespoň mi to vyplývá z jejich slov, že na představení nové strany nekoukali.

„Tiskovou konferenci jsem nesledoval, žádnou konkurenci nepodceňuji, ale současně říkám, že podobných projektů tu již v minulosti bylo několik a skončily, jak skončily. Neříkám na to proto nic. Naším soupeřem je vláda Andreje Babiše, to je nás prvořadý cíl,“ uvedl pro server Novinky šéf ODS Petr Fiala.

Petr Fiala opět nezklamal a nezapomněl zmínit svého Andreje Babiše, kterého, kdyby neměl, by si snad musel vymyslet. Podobně jako pan Jiří Drahoš a ostatní pěšáci v rámci prezidentské volby Miloše Zemana. Divím se, že nezmínil ještě dvě jeho oblíbená hesla: alternativa a rozum.

Zlehčování nového konzervativního subjektu je však podle mě z úst politologa neprozíravé. „Podobných projektů tu již v minulosti bylo několik a skončily, jak skončily.“ Třeba jako hnutí ANO, že. Ano, pan Fiala má zřejmě na mysli třeba Svobodné nebo Realisty, jenomže v případě Václava Klause ml. je to rozdíl. Jde o výraznou osobnost s politickou zkušeností, je mediálně a politicky známý – stejně jako jeho názory, které jsou povětšinou konzistentní, a troufám si říci i mimo největší města, dokáže provokovat a upozornit na sebe a zřejmě bude mít v zádech oporu svého otce, který je velkým politickým matadorem (což však může být vrtkavé).

Velký prostor pro konzervativce a pravici

Ale především je zde velká díra na politickém trhu po pravicovém konzervativním subjektu. A troufám si tvrdit, že bude i poptávka. Protože prakticky všechny tradiční i netradiční strany infikovala a posléze prakticky převzala liberální (středo-levicová) křídla, která pro ideologickou zaslepenost popírají realitu a pro něž je Evropská unie často více než Česká republika.

Co se týká voličského potenciálu, je podle mého opravdu kde brát. Řada konzervativních a pravicových voličů volila z donucení SPD či ANO (jakkoliv ANO není pravice) nebo ze setrvačnosti ODS či Svobodné.

Právě z řad SPD a na politickém spektru široce rozkročeného hnutí ANO bych očekával největší voličský potenciál pro Trikolóru. Nepodceňoval bych ani občany, kteří nedávno nevolili, právě třeba z důvodu, že „neměli koho“. Výrazný počet voličů by ke Klausovi mohl přejít od ODS. Nicméně pro samotnou ODS tento odliv asi nebude primárním problémem – protože tak jako řada lidí ODS volila kvůli mladému Klausovi, tak řada lidí naopak kvůli němu ODS nevolila. Problémem pro Fialovu levotočivou ODS paradoxně nebude ani tak Trikolóra, která je programově a názorově konzervativní pravicí, ale hlavně souboj s TOP 09, Starosty a možná tak trochu s Piráty. Možná definitivním hřebíčkem do rakve je nové hnutí pro Svobodné a Realisty, kteří se i bez něj pohybovali v řádu jednotek procent, nebo spíše jednotky procenta.

Slibem sice neurazíš, ale…

Nechci být moc hnidopich, ale na závěr si dovolím taky jedno rýpnutí. Mám za to, že v programových pilířích by měly být reálné sliby. Byť níže zmíněným krokům držím beze zbytku pěsti, tak si myslím, že tyhle jsou prakticky nesplnitelné. A myslím, že ani moc nemusím rozebírat proč.

„Zabráníme politickým aktivitám ze zahraničí placených organizací působících v našem ‚neziskovém‘ sektoru.“

„Budeme hájit svobodu slova ve veřejném prostoru. Zabráníme cenzuře názorů na Facebooku a dalších sociálních sítích.“

„Vrátíme náš vztah k EU před Lisabon. Český parlament nesmí být jen podřízeným orgánem schvalující zákony napsané někde jinde.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Klaus představil Trikolóru. Nakolik tento konzervativní pravicový subjekt zasáhne ANO, SPD či ODS?

  • ODS od roku 2006 vede kampaň ve stylu očerňování těch ostatních. Důvod je jednoduchý. Nemá co nabídnout.
    Klausovo hnutí nabízí voličům vizi a najde se v něm pravicový volič, který ze zoufalství volil TOP09 nebo nešel k volbám vůbec.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*