Kladivo na Viktátora? Spíš na demokracii… Redaktor je stejně mimo jako soudruzi z EU

Kladivo na Viktátora? Spíš na demokracii… Redaktor je stejně mimo jako soudruzi z EU

„Kladivo na Viktátora. Evropská komise chce hříšným zemím sebrat dotace.“ Jakkoliv by se mohlo zdát, nejedná se o titulek některého z blogů, nebo z bulváru… Nicméně krásně ilustruje současný stav EUsoc a většiny médií.

„Evropská komise tento týden představí nový finanční nástroj k usměrnění členských zemí, v nichž jsou podle ní ohroženy základy demokracie. Pozornost se upírá na Polsko a na Maďarsko, kde Viktor Orbán opět dosáhl na ústavní většinu,“ uvádí se ve výše zmíněném článku na iDnes. „Média už delší dobu spekulují, že čerpání eurofondů bude v dokumentu podmíněno kvalitou právního státu v dané zemi. Opatření, které má ochránit především nezávislost justice, má podporu Německa, Francie a dalších velkých plátců do unijního rozpočtu.“Redaktor, potažmo editor článku „poplaten“ (kéž by jen popleten) době a správnému názoru přirovnává Orbána k diktátorovi, kterého snad EU umravní (nebo odstaví) formou odebrání dotací jeho zemi. Ani mě nepřekvapuje, že redaktorovi – stejně jako politbyru v EU – zřejmě vůbec nedochází, že spíše než kladivo na diktátora se jedná o kladivo na demokracii, tedy vzhledem k tomu, že byl Orbán v demokratických volbách zvolen většinou obyvatel. A ano, jsem si vědom (a slovy klasika), že to na tuti byli převážně méně vzdělaní, staří a extremističtí občané ovlivnění ruskými hackery, fake news na sociálních sítích a dezinformačních webech a podvodnými lživými e-maily.

„Jsou tady vůdci, kteří flirtují s naprosto jinými hodnotami. To je pro Evropu daleko větší hrozba než brexit,“ vysvětlil vysoce postavený zdroj z evropských institucí s odkazem na maďarského premiéra a jeho vizi „neliberální demokracie“… I proto vrcholní představitelé EU sáhli po nástroji, který má vzpurné země dostat pod ekonomický tlak. Počítají s tím, že středoevropské státy si o eurofondy nemůžou dovolit přijít, protože představují příliš velkou část jejich veřejných výdajů.“

Chápu to správně, že korupce formou unijních dotací dosáhla takové podoby, že finance z eurofondů dostanou pouze země, v nichž si lidé zvolili toho „správného“ kandidáta či stranu? O tom, kdo je „liberální“ a „neliberální“ demokrat, potažmo diktátor, kdo je hříšný a kdo „čistý“ pak rozhodne Evropská komise (čti Ústřední výbor), nebo rovnou jen soudruh předseda Juncker?

Hodí se snad hláška ze Star Wars: „Tak takto umírá demokracie… za potlesku ve stoje.“

Zdroj: iDnes
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*