Kissinger: Nevyhnutelný konflikt mezi USA a Čínou „bude horší než světové války“

Kissinger: Nevyhnutelný konflikt mezi USA a Čínou „bude horší než světové války“

Bývalý státní tajemník USA Henry Kissinger varoval, že kataklyzmatický konflikt mezi USA a Čínou je nevyhnutelný a bude „horší než světové války“, pokud nebude provedeno něco drastického pro vyřešení jejich rozdílů.

Kissinger vydal toto hrozivé varování na akci pořádané Národním výborem pro zahraniční věci mezi Čínou a USA v New Yorku.„Nyní jsme v obtížném období. Jsem přesvědčen, že vůdci na obou stranách si uvědomí, že budoucnost světa závisí na tom, jak obě strany vypracují řešení a zvládnou nevyhnutelné potíže, “řekl Kissinger.

Portál Summit.news napsal: Trvalý konflikt mezi Washingtonem a Pekingem by byl neudržitelný a vedl by ke „katastrofickému výsledku“, dodal Kissinger.

„Už není možné si myslet, že jedna strana může ovládat druhou … bude to horší než světové války, které zničily evropskou civilizaci,“ řekl Kissinger.

USA a Čína jsou zapleteny do obchodní války od doby, kdy prezident Trump začal uvalovat cla na tisíce čínských výrobků ve snaze ukončit nekalé obchodní praktiky.

Henry Alfred Kissinger, celým jménem Heinz Alfred Kissinger (* 27. května 1923 Fürth, Německo) je americký diplomat, historik, mediální komentátor, politik a politolog německého a židovského původu. Působil jako poradce pro národní bezpečnost a později jako ministr zahraničních věcí v administrativě prezidentů Richarda Nixona a Geralda Forda. Za spoluúčast při diplomatických jednání ohledně války ve Vietnamu získal v roce 1973 Nobelovu cenu za mír, která vzbuzovala mnohé kontroverze, jelikož Kissinger mimo jiné také rozhodoval o intenzivním bombardování severního Vietnamu, které mělo zemi přimět k ukončení války.

Jako podporovatel realistů (tradicionalistů) sehrál Kissinger v letech 1969 až 1977 významnou roli v zahraniční politice Spojených států amerických. Během tohoto období se snažil o zmírnění napětí mezi USA a Sovětským svazem, zajistil otevřenější vztahy s Čínskou lidovou republikou a v roce 1973 vyjednal Pařížské dohody, kterými ukončil zapojení americké armády ve válce ve Vietnamu. Kissingerova politika často vyvolávala jistá znepokojení, která souvisela například na zapojení zpravodajské služby CIA v Chile, nebo na podporu Pákistánců, kteří během Bangladéšské války za nezávislost v roce 1971 páchali mnoho válečných zločinů, včetně genocidy.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*