Kerryho Plán B: rozdělit Sýrii

Kerryho Plán B: rozdělit Sýrii

Státní tajemník John Kerry v úterý uvedl, že Spojené státy budou tlačit k balkanizaci Sýrie, pokud selžou plány o příměří.

„Může být příliš pozdě nato, udržet Sýrii jako celek, pokud budeme čekat ještě déle,“ řekl Kerry před americkým Senátním výborem.

USA a Rusko se dohodly na příměří navzdory pokračujícímu tureckému ostřelování a ruským náletům proti Saúdy a USA podporovaným džihádistům.

Americký ministr zahraničí John Kerry a jeho protějšek Sergej Lavrov Foto: AP
Americký ministr zahraničí John Kerry a jeho protějšek Sergej Lavrov Foto: AP

„Rád bych zdůraznil, že dohoda o příměří mezi Ruskem a USA nezahrnuje islámský stát, Frontu an-Nusrá a další bojovníky, kteří jsou Radou bezpečnosti OSN považováni za teroristy. Ruské letectvo proto pokračuje v náletech proti cílům těchto mezinárodních teroristických skupin, jak tomu bylo doposud,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

Neokonzervativci jsou ohledně plánu zprostředkovaného mezi USA a Ruskem skeptičtí.

„Jediný, kdo dává dohodě naději je John Kerry,“ uvedl Shadi Hamid, vedoucí pracovník v Brookings Institutu. „Právě teď, tato dohoda je jen hypotetická a není založena na ničem skutečném. Jak dokonce vysvětloval i John Kerry jeho vlastními slovy, je těžké ji brát vážně.“

Bývalý americký velvyslanec v Iráku Robert Ford, jeden čas podřízený honduraskému architektovi smrti Johnu Negroponte, rovněž plány o příměří očernil.

„Namísto přerušení palby, syrská vláda se v současné době snaží izolovat a uplatnit dominanci nad rebely ovládané části Aleppa,“ napsal Ford v článku počátkem tohoto týdne. „Syrská vláda a její ruští a íránští spojenci chtějí vynutit kapitulaci u ozbrojené opozice, a ne vyjednat kompromisní politickou dohodu.“

Ford uvedl, že „Účelem diplomacie je nabídnout iluzi důležitosti. Tato správa musí ukázat, že něco v Sýrii koná. Jedná se o nekonečné iniciativy, které nikdy nevedou ke skutečnému pokroku.“

 

Balkanizace je primárním cílem

Primárními cíli v Sýrii, dlouho ignorovanými médii hlavního proudu, je odstranění Bašára Asada a rozmělnění země na etnické mini-státy.

Již v roce 2006, armádní plukovník Ralph Peters naznačil, že rozdělení Středního východu a asijské hranice na etnické, sektářské a kmenové hranice by mohlo zmírnit napětí v oblasti,“ uvedl deník Armed Forces Journal.

Rozpad Sýrie byl již dříve představen Bushovými neokonzervativci, kteří napsali Čistý rozpad:Nová strategie pro zajištění Říše (A Clean Break: A New Strategy for Securing the Realm). Dokument vytvořený v roce 2000 studijní skupinou pro nové izraelské strategie volal po svržení Saddáma Husajna a k vedení zástupné války proti Asadovi v Sýrii.

Před tímto dokumentem, Oden Yinon napsal Sionistický plán pro Střední východ. Yinon navrhl, „že všechny arabské státy by měly být rozděleny Izraelem, na malé části“ a „rozmělnění Sýrie a později Iráku na etnicky a nábožensky unikátní oblasti, jako je Libanon, je primárním cílem Izraele na východní frontě v dlouhodobém horizontu. „Zničení arabských a muslimských států,“ navrhoval Yinon, „má být provedeno zevnitř, tím, že se využije jejich vnitřní náboženské a etnické napětí.“

Kerry chápe, že navrhované příměří selže, jelikož se Sýrie s ruskou pomocí bude snažit znovudobýt území zabraná islámským státem, který chce v Sýrii založit islámské knížectví (návrh podporovaný Pentagonem).

Kerryho plán B je ve skutečnosti plán A. Americká snaha o rozdělení země nevyhnutelně povede k rezistenci a případné konfrontaci s Ruskem.

 

 

 

Infowars/ svobodnenoviny.eu

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*