Kerry o invazi na Krym a válce s Íránem

Kerry o invazi na Krym a válce s Íránem

Ministr zahraničí USA označil posílení ochrany ruských základen na Krymu za „drzou agresi“, a předtím naznačil, že Pentagon se připravuje i nadále na útok proti Íránu.

„Nelze pro ochranu vlastních zájmů pod vymýšlenou záminkou vtrhnout do jiné země“. Toto řekl 3. března v interview NBC ministr zahraničí USA John Kerry. A nebylo to vůbec uznání toho, že falešné důvody a nevhodné metody nesmyslných „východních tažení“ Ameriky měly za následek smrt tisíců jejích občanů v dalekých zemích. Ministr nelitoval o tom, že po amerických vpádech do „jiných“ zemí se počítají oběti mezi pokojnými obyvateli na statisíce, a běžence – na miliony. Nelitoval Kerry ani o marnosti výdajů na války v Iráku a Afghánistánu, které se počítají na triliony dolarů.

Formulace „drzý akt agrese“ patří k akcím ruské Černomořské flotily pro posílení ochrany a zachování pořádku kolem ruských vojenských objektů na Krymu, které proběhly bez jediného výstřelu.

Už dávno není tajemstvím, že ministr zahraničí USA vyslovuje pravidelně podivná hodnocení rychle se měnící situace ve světě. Podle slov amerických analytiků Kerry jako hlasatel Bílého domu „bude plnit jen to, co mu řeknou, a bez překvapení. To je kvalita ve Washingtonu vysoce ceněná. Bude dělat cokoliv a říkat cokoliv, a bude vždy přesně dodržovat předem sestavený scénář“. A tedy když byla v ukrajinském scénáři vypsána fantastická varianta vpádu Ruska na Ukrajinu, bude Kerry pravděpodobně o tom tvrdit, až dokud mu ten text někdo neopraví.


Této zvláštnosti si všiml v r. 2011, ještě před jmenováním Kerryho ministrem zahraničí, Bret Stephens z Wall Street Journal. „Den po hromadné demonstraci proti režimu 16. března John Kerry prohlásil, že Asad je „člověkem slova, který se se mnou choval velmi ušlechtile“. Po návratu do Washingtonu označil Kerry Asada za „milého přítele“. A už 2. září 2013 dostane jiný text, a klidně přirovná „milého přítele“ k Hitlerovi a Saddámu Husajnovi.

Zcela nedávno došlo k jiné trapné a nebezpečné situaci. Všem je dobře známo, že světové společenství už dosáhlo zlomu v jednáních s Íránem o jaderném problému. Minulý týden však Kerry najednou sdělil novinářům vlastní vidění situace: „Iniciovali jsme a řídili úsilí k tomu, abychom, než zahájíme válku, vyjasnili, je-li možné mírové řešení“. Sami Američané jsou na rozpacích: copak říká zemi a světu o tom, že válka s Íránem se už plánuje a je nevyhnutná, anebo prostě nevidí změnu situace?

Zvyk vidět to, co by chtěl vidět, místo toho, co je ve skutečnosti, je pro diplomata nebezpečný. Zejména když se ho nechce zbavit už po léta.

zdroj : czech.ruvr.ru

Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*