Kdyby Saddám zůstal u moci, vzestup ISIS by byl „nepravděpodobný“

Kdyby Saddám zůstal u moci, vzestup ISIS by byl „nepravděpodobný“

Islámský stát by se netěšil takového úspěchu, kdyby Saddám Husajn zůstal u moci, prohlásil John Nixon, bývalý agent CIA, který jej vyslýchal. Nixon tvrdí, že Západ by měl jednat s lídry které „nenávidí“ aby měl stabilní Střední východ.

Nixon byl prvním člověkem, který vyslýchal Saddáma po jeho zatčení v prosinci 2003, před 13 lety. Jeho kniha s názvem „Debriefing the President: The Interrogation of Saddam Hussein,“ je kniha z první ruky o tom, co znamenala invaze do Iráku a poprava Saddáma Husajna.

„V průběhu výslechů, Saddám „převrátil naruby naše předpoklady,“ napsal Nixon v jednom z úryvků z knihy, vydané deníkem Daily Mail. Bývalý agent CIA se především ptá, co by se stalo, kdyby Saddám zůstal u moci a došel k závěru, že mimo jiné dopady, vzestup teroristické skupiny Islámský stát by byl téměř nemožný.

„Je nepravděpodobné, že skupina jako je Islámský stát by byla schopna mít takový úspěch pod jeho represivním režimem bagdádské vlády,“ napsal Nixon.

Podle bývalého agenta, Saddám si byl dobře vědom možných rizik, které představovaly vzkvétající džihádistická hnutí a byl velice horlivý v potlačování takových pokusů. „Saddám měl pocit, že islamistické extremistické skupiny v Iráku představují největší hrozbu pro jeho vládu a jeho bezpečnostní aparát a vytrvale pracoval na vykořenění takových hrozeb.“

Nedávno publikovaná zpráva deníku Chilcot pod vedením britských poslanců o účasti země v irácké válce v roce 2003 podporuje tvrzení Nixona o Islámském státu.

Dokumenty ukazují, že do roku 2006- tři roky od okupace- zpravodajské služby Spojeného království a jejich šéfové byly více znepokojené vzestupem sunnitského džihádu. Tito radikálové a části rozpuštěné irácké armády se později připojily k radikálním džihádistickým skupinám, včetně Islámského státu, stojí ve zprávě.

Přesto že nebyl žádným kamarádem Husajna, Nixon píše, že měl k němu „zdráhavý respekt, protože byl Saddám schopen udržet irácký národ jako celek tak dlouho, jak mohl.“ Bývalý agent CIA poznamenal, že nechce naznačit, že byl Saddám nevinný, „protože jeho používané metody zahrnovaly vraždy, vydírání a vězení.“

Přesto s ohledem na vnitřní chaos a násilí mezi šíitskými a sunnitskými muslimy, který vypukl po invazi vedené USA v roce 2003, člověk by mohl říci, že Hussajn nebyl tou nejhorší možností, uvedl Noxin.

„Při zpětném pohledu, myšlenka mít stárnoucího a vyřazeného Saddáma u moci se zdá téměř uklidňující ve srovnání s plýtváním úsilí našich statečných mužů a žen v uniformách a vzestupem Islámského státu, nemluvě o více než 2,5 biliónu liber, které byly utraceny pro nový Irák,“ napsal Nixon. Téměř 4.500 členů amerického personálu, 179 britských vojáků a asi 150.000 Iráčanů bylo údajně zabito během aktivní fáze války a letech, které následovaly.

Nixon tvrdí, že byl také varován zesnulým vůdcem, že pokusy Američanů o stabilizování země byly předem odsouzeny k nezdaru. „V Iráku selžete, protože neznáte jazyk, neznáte historii a nerozumíte arabským názorům,“ citoval bývalý agent CIA Husajna.

Navzdory toho, že irácká armáda a milice podporované Washingtonem nyní dosáhly nějakých úspěchů v cestě ke zničení Islámského státu, my (USA) jsme stále ještě daleko od dosažení tohoto cíle,“ uvedl Nixon.

Podle Nixona, nově příchozí americký prezident Donald Trump bude mít nyní šanci „hrát velkou roli“ při vytváření nového uspořádání na Středním východě. „Bude to vyžadovat dělat těžká rozhodnutí a nakonec s vědomím, že možná budeme muset jednat s lidmi a vedoucími, kteří se nám hnusí, pokud budeme chtít pomoct přinést stabilitu zpět do regionu a omezit rozsah dosahu terorismu.“

Po vyhraných volbách, Trump varoval před plánovanou změnou režimu v Sýrii a uvedl, že USA by se měly zaměřit na boj proti hrozbě Islámského státu.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*