Kdyby NATO nemělo Rusko, muselo by si ho vymyslet

Kdyby NATO nemělo Rusko, muselo by si ho vymyslet

Je téměř komické, že to vypadá, že se 29 ministrů zahraničních věcí NATO sejde kvůli jediné zemi světa, a to Rusku, aby na něj namířilo ostří své nelibosti. Ty země mají v souhrnu mnohonásobně větší rozpočet než ta jediná, ale vedeni svým generálním tajemníkem vyvolávají vlny hysterie.

A ty vlny hysterie v různých zemích NATO vyvolávají různou reakci. Stoltenbergovi se dostalo standing ovation za jeho projev před Kongresem USA za jeho slova, že Rusko je hrozbou pro Severoatlantickou alianci, neboť představuje „mnohem průbojnější Rusko“.

Jedno oko amerických zákonodárců nezůstalo suché. Mimochodem. Šlo taky a možná v prvé řadě o to, že to bez ohledu na stranickou příslušnost zase chtěli nandat Trumpovi, jehož vztah k NATO je doslova trpěný. Ruku na srdce, z jejich úhlu pohledu se tomu nelze divit. NATO je pro USA nástroj dominance, převodovou pákou k prosazování vůle i přání USA. To jen Trump v těchto otázkách, zdá se, není správným zaťatým Američanem. Jeho zajímá obchod, ale geopolitické vojenské hrátky s Ruskem rozhodně ne. Ještě tak možná s Čínou, ale ta už přesahuje kompetence NATO.

Jaká je tedy situace v NATO. K čemu je?Nyní na Ukrajině kandiduje na prezidenta komik Zelenskyj a mimo jiné se chce setkat s Putinem. Tuším, že ani jednou nevyslal žádnou hlášku ohledně ukrajinské provokace v Kerčském průlivu, protože svou inteligencí chápe, že šlo o předvolební akci prezidenta Porošenka. No, zdá se, že zase tak moc nezabrala. Vadilo to Západu, ale běžné Ukrajince to bere v nepoměru 30 % ku 16 % ve prospěch Zelenského.

NATO zase tak moc konstruktivního na práci nemá, vlastně konstruktivního vůbec nic. A tak se pokouší vyostřením protiruské atmosféry se zvláštním zaměřením k průchodu ukrajinských lodí do Azovského moře vyhrotit situaci, jak nejvíc to půjde. Balík opatření má upevnit rozvědku, leteckou rozvědku, a předpokládá také vyslání většího počtu lodí členských zemí NATO do Černého moře, aby údajně zaručily bezpečnou plavbu ukrajinských lodí Kerčským průlivem a v Azovském moři…

No, Zelenskyj je velmi úspěšný herec a bavič. Mluví politicky málo a neklaunovsky seriózně hájí zásadu: Žádné sliby – žádné zklamání. Kdyby se tak choval každý politik, možná by lidé na celém světě na politiku nadávali méně.

Naopak jako klaun mi připadá generální tajemník NATO Stoltenberg a já se předem těším na každé jeho vystoupení, kdy s tikem ve tváři zase řekne nějaký zdánlivě tvrdý úder proti Rusku. Vždy se fakt směju.

Když prohlásil nedávno, že Rusko musí mlčet, pokud jde o otázku členství Gruzie v NATO, pokládal jsem to vyloženě za skvostný vtip. Fakt chci vědět, jak bude chtít NATO řešit skutečnost, že díky totálně idiotské gruzínsko-ruské válce ztratila Gruzie jižní Osetii a Abcházii. To by tedy byla konsolidovaná země NATO!

Stejně tak nevím, co si NATO počne s tím, když Zelenskij, který je doslova bojovníkem proti ukrajinskému pomajdanskému mainstreamu a hlavně establishmentu, se skutečně bude chtít setkat s Putinem a Trumpem, jak říká. Jasné představy nemá. Ale na rozdíl od Porošenka vyznává to základní: rozhodně chce mír. To jako NATO bude dál pokračovat protiruských operacích ve jménu údajné agrese Ruska proti Ukrajině. No nejsou na hlavu padlí?

Souhlasím s Donaldem Trumpem, který v předvolební kampani hlásal a zjevně neopustil myšlenku, že NATO je přežilou institucí. Mimochodem, o Ukrajině se při setkání se Stoltenbergem nezmínil ani slůvkem. Jen nechtěje zabředávat do ideologických floskulí okolo Ukrajiny opakuje svůj požadavek na zvýšení výdajů na zbrojení. Teď už na 4 %.

A když jsme už u toho Trumpa, je příznačné, že na rozdíl od prezidenta Clintona a Obamy, kteří při příležitostech 50. a 60. výročí pořádali pompézní akce s přizváním hlav států, Trump ani náhodou nic takového nepřipustil.

Že bavič Stoltenberg chce učinit „ důraznou výzvu“ Rusku, aby se vrátilo ke smlouvě o INF, je opět jen další mediálně politický výkřik, kterému se člověk musí zasmát. Rusko Stoltenberga s tím pomyslně pošle někam. „Síla“ dnešního NATO je dána tím, jak prohrává válku v Afghánistánu, o které se Trump opět vyjádřil svým svérázným způsobem, že pochválil „velké pokroky“, jichž NATO dosáhlo v Afghánistánu, a současně celou tamní válku označil za „směšnou“ a „nešťastnou“.

„Síla“ dnešního NATO je v tom, jak mizí ze Sýrie, i jak jeho nejvýznamnější jihovýchodní člen Turecko zcela jednoznačně přes všechny výhružky vytváří spojenectví právě s Ruskem.

Asi tak.

Nechci svůj komentář k dnešnímu NATO zase úplně házet do žertovna.

Samozřejmě, NATO ve své profesionální části politiků a vojáků koncentruje nebezpečné množství šílenců, kteří touží po konfliktu s Ruskem, a je nesporné, že dnes představuje svou existencí, svými válečnickými opatřeními proti Rusku hlavní zdroj světového napětí a nebezpečí vzniku byť i nahodilého válečného konfliktu.

Ale přesto už je situace jiná než před lety.

Zůstává faktem, že jedině trvale klidná a vyvážená reakce Ruska zachraňuje svět před 3. světovou válkou. A nejen to. Jen díky sílícímu Rusku si dnes NATO už těžko může dovolit zločiny typu humanitárního bombardování Jugoslávie, války v Iráku, útoku na Libyi či Sýrii.

A i to patří k dnešnímu hodnocení významu NATO.

Rusko, téměř samojediné, drží největší vojenskou organizaci světa v šachu.

A to je pozitivní zpráva ku 70. letům existence NATO.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*