Kdyby byl Assange Navalným a bojoval proti Rusku, vyhlásil by Západ kvůli němu už válku

Kdyby byl Assange Navalným a bojoval proti Rusku, vyhlásil by Západ kvůli němu už válku

Připojil jsem v týdnu svou podporu návrhu na ocenění Juliana Assange Nobelovou cenou míru.

Asi málokdo se v současné době zasloužil o odhalení krutých a děsivých informací jako zakladatel WikiLeaks.

22. října 2010 zveřejnila WikiLeaks tajné vojenské dokumenty o válce v Iráku z let 2004-2009. Z téměř 400 tisíc (přesně 391 831) dokumentů vyplývá, že americké vojenské velitelství i vláda údajně věděly o mučení zajatých Iráčanů, znásilňování iráckých žen, okamžitém popravování bez soudu a o dalších válečných zločinech prováděných Iráckou armádou a policisty a mnohem větším počtu civilních obětí, než bylo oficiálně uváděno.

Z evidovaných případů mučení a zabíjení, o kterých Pentagon i americká vláda věděly, nebyly vyvozovány žádné důsledky a tyto události byly vesměs ignorovány. WikiLeaks uvádí více než 109 tisíc obětí, které zemřely násilnou smrtí, z toho 66 081 civilistů a 23 984 lidí označovaných jako nepřátelé. Záznamy o mučení iráckých občanů, z nichž některá skončila smrtí mučeného, hovoří i o takových praktikách jako zamykáni do želez, smyslová deprivace, zavěšování za zápěstí nebo za kotníky a bičování, bití, kopání či použití elektrických šoků.V noci na 28. listopad 2010 se objevilo 251 287 z 3 milionů diplomatických dokumentů, nejčastěji amerických depeší/kabelogramů. Nejnovější z nich pocházejí z února 2010, většina je však stará kolem 3 let. Kolem 11 tisíc z nich je označeno nálepkou „tajné“ a 9 tisíc jako „delikátní“ a nevhodné pro sdílení ostatními vládami, mnoho dalších tisíc s nálepkou „chránit“ Bylo to označováno jako diplomatické 11. září.

A teď srovnávejme

Komediant Navalnyj a jeho tým nám tady hrál divadlo o své otravě. Novičok, po jehož požití měla okamžitě následovat smrt se stává zdá se prakticky neúčinným ve smyslu dokonané otravy, ale skvělý pro rozpoutání celosvětové protiruské hysterie. Kdyby byl Assange na místě Navalného celý Západ v jednom šiku by se za ním postavil. Bohužel se nepostavil proti Rusku, ale Západu a to se neodpouští.

Nevím, zda se zázraky dějí, ale v každém případě jeho navržení na Nobelovku je to nejmenší, co jsme mohli udělat.

Text výzvy

Vážení kolegové,

obracíme se na Vás jako mluvčí početné skupiny vědců, vysokoškolských profesorů, umělců a dalších aktivistů z České republiky s následujícím námětem:

Navrhnout za nejbližšího kandidáta na Nobelovu cenu míru pana Juliana Assange.

Zakladatel WikiLeaks zpřístupnil světu autentické dokumenty, demaskující pozadí a motivy agresí pošlapávajících mezinárodní právo za cenu statisíců zmařených životů, humanitárních kalamit a zpustošení celých zemí. Tváří v tvář vážným osobním rizikům, jež tím podstoupil, významně přispěl k úsilí celého mezinárodního společenství, které se válkám z prolhaných důvodů postavilo na odpor a přimělo jejich původce upustit od ještě nebezpečnějších činů.

My sami jsme spojili síly napříč protiválečným spektrem. Stojíme o podporu každého hnutí, asociace i osobnosti, jejichž krédem jsou mír a demokracie. Pan Julian Assange se nesmí stát obětí drakonické pomsty! Pokud se ji podaří odvrátit, bude pozice všech odpůrců válek a arogance moci do budoucna silnější.

Námět, s nímž se na Vás obracíme, zazněl už dříve a v několika zemích. Dnes, kdy je pan Julian Assange vystaven akutnímu nebezpečí, je třeba ho podpořit co možná koordinovaným úsilím napříč kontinenty. Navrhujeme zformovat co nejdřív mezinárodní výbor, který se o to zasadí a bude naši společnou vůli tlumočit grémiu, jež o udělení Nobelovy ceny rozhoduje.

Prosíme o vaše stanovisko k návrhu samotnému, k vašim možnostem jej aktivně podpořit i k vaší případné účasti v proponovaném mezinárodním výboru.

Pod výzvou jsou podepsáni mimo jiné:

Bc. Jaroslav Bašta, historik, ex-ministr a velvyslanec, signatář Charty 77

Jan Kavan, ex-vicepremiér, ministr zahraničí a předseda Valného shromáždění OSN

Prof. PhDr. Jan Keller, CSc., sociolog, profesor českých a zahraničních univerzit, ex-poslanec Evropského parlamentu.

Jan Schneider, bezpečnostní analytik, signatář Charty 77

Dr. Jan Campbell, vysokoškolský pedagog, analytik a publicista

Petr Hájek, šéfredaktor časopisu a internetové revue

Prof. MgA. Jiří Svoboda, scénárista a režisér

MgA. Ivan Vyskočil, herec

Doc. Mgr. Petr Žantovský, PhD., novinář a spisovatel

Mgr. Václav Dvořák – režisér – dokumentarista

MUDr. Ivan David, CSc., poslanec EP za SPD
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*