Kdo stojí za islámským státem v Sýrii a Iráku?

Kdo stojí za islámským státem v Sýrii a Iráku?

Ve svém projevu k 11. září nositel Nobelovy ceny míru fakticky vyhlásil válku nově vzniklému islámskému státu v Iráku a Sýrii ISIS. Oznámil, že americká armáda je připravena bombardovat pozice islamistů v Sýrii i bez souhlasu syrské vlády a prezidenta Asada. Jinými slovy tím řekl,  že USA se opět chystají porušit mezinárodní právo, což je o to pozoruhodnější, že právě Obama ostře kritizuje Rusko za narušení státní suverenity Ukrajiny. Je vidět, že vrcholní američtí politici stále mají pocit, že to co jiní ( v tomto případě Rusko ) nemohou, tak američané mohou. Tedy provádět vojenské akce na území cizího státu bez mandátu rady bezpečnosti OSN. 

Islámský stát  představuje hrozbu civilizovanému světu. O tom není pochyb. Je to stát založený na radikálním sunitském islámu praktikující na svém území diktaturu a teror. Je však dobré se seznámit s některými fakty souvisejícími s pozadím vzniku tohoto zvláštního státního útvaru.

V roce 2011 v rámci tzv. arabského jara vypuklo v Sýrii povstání proti autoritativnímu prezidentu Asadovi. Jádrem protivládní opozice jsou islamisté. Dostalo se jím podpory nejen ze Saudské Arábie, ale i z USA a Západu. Nebylo to proto, že by snad Západ chtěl nastolit v Sýrii svobodu a demokracii. Bylo to z geopolitických důvodů.

Image Credits: RT via Twitter
Image Credits: RT via Twitter

Politika USA a jejich spojenců na blízkém východě je spojena s dlouhodobým strategickým cílem. Tím je zbavit tuto oblast silných vůdců, kteří by prováděli nezávislou politiku směřující proti zájmům USA a Izraele. Proto byl zlikvidován v roce 2003 Sadám Hussain v Iráku a v roce 2011 Muammar  Kaddáfi v Libyi. Bašár Asad je jen dalším v pořadí před střetem s poslední nezávislou mocností v oblasti-Iránem.

Součásti této strategie je využití již tisíce let mnohokrát úspěšně vyzkoušená strategie „Rozděl a panuj“. Pro zájmy USA i Izrael je největším rizikem v oblasti sjednocený arabský a islámský svět. Takový celek by díky ohromným zásobám ropy si mohl nejen diktovat podmínky obchodování s touto významnou strategickou surovinou. Byl by i ohromným bezpečnostním rizikem pro Izrael.

Chaos v Iráku a Libyi je mnohými komentátory popisován jako porážka USA a fiasko idey šíření demokracie a svobody v oblasti. Ve skutečnosti však tento chaos pro geostratégy výhodný. Vzájemný bratrovražedný boj mezi různými frakcemi sunitů se šíitů obě tyto frakce významně oslabuje  a brání sjednocení arabského světa.

Kořeny islámského státu jsou v Sýrii. Na území ovládané opozici, kterou Američané a Západ podporují proti Asadovi. Před rokem jen diplomatický zásah Ruska na poslední chvíli zabránil, aby Damašek a další syrská města dosud ovládaná vládou nečelila leteckému útoku Američanů na podporu protivládní opozice.


Nyní se však objevila komplikace. Radikální islamisté překročili hranice Iráku s cílem rozšířit zde své panství. Američané se tak dostali do schizofrenní situace co dělat se spojencem, který jím přerostl přes hlavu, stejně jako před lety, když jím přes hlavu přerostli  islamisté v Afganistánu, které vyzbrojili v boji proti Sovětskému Svazu.

Vedle leteckých úderů proti jejich základnám v Iráku a plánům na bombardování cílů v Sýrii Američané však ISIS stále podporují, jak přiznal Basel Idrís, velitel povstalecké syrské brigády, když řekl „Amerikou podporovaní „umírnění“ povstalci nadále s ISIS spolupracují“.

Na závěr bych chtěl upozornit na internetové zdroje, které se zabývají podrobněji pozadím povstání proti Asadovi v Sýrii a okolnostmi vzniku islámského státu. Jejich zveřejněním netvrdím, že všechny informace v nich publikované jsou pravdivé. Není v mých silách si jejich pravdivost ověřit, stejně jako nebylo v mých silách ověřit v roce 2003 zprávy amerických politiků šířených médii hlavního proudu, že Irák prokazatelně vlastní ZHN. Nicméně myšlenky zde obsažené jistě bližším zájemcům mohou pomoci se lépe orientovat v této problematice.

Publikováno se svolením autora
Autor publikuje na http://bajnar.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*