Kdo převezme Mosul po porážce Islámského státu

Kdo převezme Mosul po porážce Islámského státu

V okolí Mosulu je Islámský stát pod útokem spojeneckých sil. Turci, irácká armáda (pouze 30%), jednotky Shia z jižních oblastí Iráku, které jsou posedlé pomstou za masakr z roku 2014. Jak se tyto strany mezi sebou dohodnou po vítězství? A dojde vůbec k nějaké dohodě?

Semjon Bagdasarov, expert na středoasijské a blízkovýchodní problémy z Centra analytických studií komentoval danou problematiku se serverem Pravda.ru.

„Věřím, že po tom všem, spojenecké síly vyhrají. Ale skutečnost, že nedojde k žádné dohodě je evidentní. Každý tvrdí, že Mosul převezme. Bagdád tvrdí, že Mosul je jeho centrem, Kurdové tvrdí, že je jejich. Síly Pešmegra (kurdští rebelové) jsou hlavní silou, na Mosul útočí 5.000 jejich bojovníků. A co zaberou, bude jejich území. Kurdská dělnická strana je do bojů také zapojena, a ta se nebude o nic dělit. To vše jsou nepřátelské strany. Stejně jako turecká armáda, sunnitští povstalci a mnoho dalších- je to naprostý chaos. Střety mezi nimi jsou nevyhnutelné.“

Pokud to nejsou USA, které v regionu udržují bojovníky, tak kdo tedy? Saúdové? Nebo se jedná samoudržující jednotky?

Jsou to rozhodně Turci a Američané, kteří v regionu jednotky udržují. Oni ustupují Turecku v Sýrii bez boje.

Měli bychom být trpěliví a jen pozorovat? Pokud začnou tito bojovníci prchat, budou utíkat do Sýrie? Co můžeme dělat?   

Nic. Shingal je na cestě, jsou to zbývající organizace- sebeobranné síly Shingal (rebelové Jezídů). Mohou hrát opoziční hru. Existují síly, které jsou orientovány na Bagdád, a ty, které jsou orientovány na Erbil (hlavní město iráckého Kurdistánu), mohou je nechat jít. Mohou udělat cokoliv. Turecká armáda asi provádí letecké údery ve městě Rakká, jak to již dělala v Jarabulusu a Dabiku a jde směrem k městu Rakká. V této chvíli to není náš boj. My se musíme soustředit na východní Aleppo.

(Foto:AP Photo/ Bram Janssen)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*