Kauza lithium jako selhání českých médií

Kauza lithium jako selhání českých médií

Stále jen čteme, jak jedna partaj obviňuje jinou partaj a naopak, každý se chce vykroutit z odpovědnosti, jako malé děti na pískovišti…, ale aby nám média zprostředkovala podstatu problému,

kdo za co skutečně zodpovídá, tak to ani nápad. Dobral jsem se toho, že pokud jde o průzkumy ložisek, licenci udělil někdejší ministr životního prostředí, Pavel Drobil za ODS a následně jej prodloužil současný ministr Richard Brabec za ANO. Tím argumentuje ministr průmyslu a obchodu, pan Havlíček z ČSSD, který pro změnu podepsal ono propírané memorandum o lithiu, což nemůže popřít.

Ale podstata je přece někde jinde: dává Australanům předběžné právo k samotné těžbě lithia, které lze „hnát“ třeba až k mezinárodní arbitráži, už licence na předběžné průzkumy, nebo až ono memorandum? Nebo zatím ani jedno? Pokud jsme se zavázali jim garantovat těžbu již licencí na průzkumy, pak je v právu pan Havlíček z Ministerstva průmyslu a obchodu, a naopak jsou navině pánové Drobil s Brabcem, ovšem pak bych očekával, že to pan Havlíček neopomene dostatečně a jasně říci, zvlášť teď, nedlouho před volbami. Pokud ovšem z licence na průzkumy ložisek žádný závazek k následné těžbě neplyne, pak jsou pánové Drobil a Brabec tak řečeno „z obliga“ a ministr Havlíček má co vysvětlovat.

Jenže to už se médiím hlavního proudu rozebírat nechce, lepší je psát články o tom, jak se jednotlivé partaje před volbami „melou“, než si pozvat nezaujaté odborníky, kteří dokážou rozklíčovat, co jsme komu v kterém povolení, smlouvě či memorandu slíbili, k čemu jsme se zavázali, a k čemu naopak ne, jen tak si může obyčejný, těžební problematiky neznalý, občan a volič udělat skutečný obrázek, jak to s tím lithiem vlastně je.

P.S. Po napsání článku jsem narazil na tvrzení ministra Havlíčka, že memorandum je nezávazné, že to není smlouva ani smlouva o smlouvě budoucí…, ale opět mi chybí názor nějakého nestranného odborníka, tj. takového, který „nekope“ za žádnou ze stran/hnutí, kterých se kauza lithium nějak dotýká.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Kauza lithium jako selhání českých médií

  • To neni zadne selhani, ceska media jsou tak nastavena, pod cenzurou a ovladana US mainstreamem. Tim je vse dane. Tak se daji kryt zlodejny za bileho dne bez vedomi obcanu.
    Nikdo nepise, jak bylo nas hospodarstvi poskozeno sankcemi proti Rusku. Nedavno jsme cetli, ze nase firma musela kvuli sankcim odstoupit od lukrativni zakazky. USA nam berou ksefty, berou lidem praci, ovlivnuji nase media a ridi nasi vladu co ma rikat a co ne. Jako vsude v EU jsme lokaji USA a musime drzet hubu a krok. Jako za totace za vlady KSC jsme byli pod vlivem CCCP. A tak se nic nezmenilo, nejsme suverenni, pokud radikalne nezmenime politickou scenu o volbach, ktera nam umozni vystoupit z EU a NATO a ziskat zpet statni suverenitu a nezavislost.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*