„Kapacity země jsou na hranici kolapsu“: Řecko přestane brát zpět uprchlíky

„Kapacity země jsou na hranici kolapsu“: Řecko přestane brát zpět uprchlíky

Řecko přestane brát zpět uprchlíky na základě kontroverzního dublinského nařízení, jelikož omezené kapacity země hostit lidi jsou již na pokraji kolapsu, oznámil řecký ministr pro migraci.       

Mezitím, co Evropská komise tlačí na Atény, aby znovu zavedla dublinské nařízení – které stanoví, že uprchlíci mohou být vráceni do první země EU, do které přicestovali – řecký ministr pro migraci řekl deníku Spiegel, že jeho země již není schopna tak učinit. Řecko tuto dohodu pozastavilo v roce 2011 kvůli problémům v azylovém systému země.

„Řecko má již tak na bedrech těžké břemeno,“ řekl Ioannis Mouzalas, ministr pro migraci.

„Ubytovali jsme 60.000 uprchlíků. A bylo by chybou učinit řecké břemeno ještě těžší na základě oživení dublinské dohody,“ uvedl ministr s tím, že Německo je hlavním cílem pro většinu uprchlíků.

Podle dublinského nařízení, evropský stát, do kterého žadatel o azyl dorazí jako do první země EU, je odpovědný za posouzení jeho žádosti o azyl. Uprchlíkům jsou v první zemi snímány otisky prstů, aby se zajistil nezvratný důkaz o jejich vstupu.

Nicméně, lidsko-právní skupiny varovaly, že bezprostřední převozy z jiných zemí EU zpět do Řecka v souladu s právními předpisy mohou způsobit, že více uprchlíků než kdy jindy bude žít v ilegalitě v západoevropských zemích, jelikož se mnozí zoufale snaží zůstat kvůli rodinným vazbám, nebo se pokouší začít nový život. Tento způsob také zvyšuje tlak na stávající uprchlická centra v Řecku a mimo něj.

Na otázku, zda Atény vylučují uplatňování dublinského nařízení, Mouzalas odpověděl, že ano a dodal: „Chci, aby Němci pochopili, že to není z politických nebo ideologických důvodů, nebo neschopnosti ocenit pomoc Německa.“

„Řecko prostě není schopno vyrovnat se s dalším příchodem uprchlíků,“ uvedl ministr.

V této fázi, Mouzalas uvedl, že Řecko je připraveno vyhovět jen malému počtu uprchlíků jako symbolické gesto, aby ukázalo, že „nejsme proti dublinské dohodě“. Řecko „dosáhlo svých hranic“ a „my už nemůžeme přijmout jediného uprchlíka,“ potvrdil opět ministr.

Dva roky po těžkém přílivu uprchlíků do Evropy, tisíce lidí jsou stále ještě uvězněni na několika řeckých ostrovech, včetně ostrova Lesbos, který byl svědkem mnoha demonstrací zahrnující migranty a místní aktivisty, kteří protestovali proti špatným životním podmínkám a špatnému zacházení s uprchlíky.

Na začátku března, několik lidsko-právních skupin, včetně HRW a Oxfam, vyzvalo v otevřeném dopise řecký parlament, aby se nedržel návrhů EU, které by komplikovaly stažení uprchlíků z přeplněných ostrovů do Evropy.

Tento návrh EU „by znamenal, že by významně veliký počet lidí musel zůstat na ostrovech po delší dobu, aby prošli postupy, které se ukázaly jako pomalé,“ stálo v otevřeném dopise.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Ilustrační obrázek Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “„Kapacity země jsou na hranici kolapsu“: Řecko přestane brát zpět uprchlíky

  • · Edit

    Přesně, je to k blití, člověk nechápe, ale třeba italové někde cpali, že migranti podpořili ekonomiku hoteliérů v oblastech, kam už nejezdí turisté. Takže si ty blitky italský tahaj tu špínu dom, aby za ně vytáhli prachy ze zas…ranejch EU fondů a pak děj se vůle boží, ať si s tou špínou dělá kdo chce, co chce, hlavně, že ital sbalil éčka! A tak je to i s těma řeckejma cikánama!

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*