Kancléř Kurz: Rakousko nepodepíše Globální pakt OSN o migraci

Kancléř Kurz: Rakousko nepodepíše Globální pakt OSN o migraci

Rakousko odmítne dohodu OSN o migraci, prohlásil rakouský kancléř Sebastian Kurz.

„Podrobně jsme zkoumali možnosti a federální vláda konečně dospěla k závěru, že Rakousko…nepodepíše smlouvu OSN o migraci,“ uvedl Kurz jehož citovala vládní tisková služba.Globální pakt o bezpečné, řádné a pravidelné migraci má být formálně přijat v marockém městě Marrakech během mezivládní konference naplánované na 10 – 11. prosince. Konečný návrh této dohody byl zveřejněn 11. července.

Kurz již dříve v říjnu uvedl, že Rakousko velmi kritizuje některá z ustanovení navrhované dohody kvůli podstatným obavám z ohrožení své svrchovanosti a naznačil, že Rakousko může prosazovat změnu návrhu.

Evropa se potýká s migrační krizí od roku 2015, kdy do ní z konfliktních zemí proudí vlny uprchlíků. V posledních měsících vedoucí představitelé EU opakovaně vyjádřili ochotu věnovat větší pozornost spolupráci se zeměmi tranzitu a původu migrantů.

Rakouská lidová strana (ÖVP) vedená Kurzem vyhrála parlamentní volby 15. října 2017 se ziskem 31,5 % hlasů a 62 mandátů, což znamenalo její posílení oproti roku 2013 o 7,5 % hlasů a 15 mandátů. Sociálně demokratická strana Rakouska (SPÖ) dosavadního kancléře Christiana Kerna skončila ve volbách jen těsně druhá před Svobodnou stranou (FPÖ). Poté došlo k vyjednávání o nové vládní koalici mezi předsedou lidovců Kurzem a šéfem FPÖ Heinzem-Christianem Strachem. 16. prosince 2017 oznámili Kurz a Strache, že se ve všech programových a personálních otázkách dohodli. Stalo se tak v hotelu na vídeňské vyvýšenině Kahlenberg. Podle pozorovatelů hrála ve výběru místa závěrečného jednání určitou roli symbolika, neboť v bitvě na Kahlenbergu 12. září 1683 byla s rozhodující pomocí polských jednotek pod velením krále Jana III. Sobieského poražena osmanská vojska obléhající Vídeň.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*