Kanada je zapojena do masivního špehování stahovaných souborů z internetu.

Kanada je zapojena do masivního špehování stahovaných souborů z internetu.

Údaje zveřejněné bývalým zaměstnancem americké Agentury pro národní bezpečnost (NSA) Edwardem Snowdenem odhalují, že kanadské špionážní agentury sledují soubory, které lidi stahují z internetu po celém světě.

Podle společné zprávy CBC News a novináře Glenna Greenwalda zveřejněné ve středu, Canada’s Communications Security Establishment (CSE) denně sleduje a analyzuje až 15 miliónů fotek, videí, hedebních souborů a dokumentů stažených internetovými uživateli po celém světě.

Foto: Chloe Cushman for the Guardian
Foto: Chloe Cushman for the Guardian

Kanadský špehovací program má název Leviathan a dokonce sleduje stahování z více než 102 webových stránek pro sdílení souborů, včetně takových renomovaných zdrojů, jako jsou Rapidshare, Sendspace a nedávno deaktivován Megaupload.

„Je to opravdu poprvé, kdy byl zveřejněn takový skandál týkající se CSE, jako vedoucí agentury v programu masového dohledu, uvedl Greenwald, který také hrál klíčovou roli v propagaci kontroverzních informací od Edwarda Snowdena.

Analytici potvrdili platnost a legitimitu Greenwaldovy zprávy.

Každá jednotlivá věc, kterou uděláte – v tomto případě nahrávání/stahování souborů na těchto stránkách – se archivuje, shromažďuje a analyzuje,“ uvedl Ron Deibert, bezpečnostní analytik, poté, co prozkoumal Snowdenovy soubory o kanadském sledovacím programu.

CSE hájí projekt Leviathan s tvrzením, že je zaměřen na sledování podezřelých aktivit spojených s terorismem a extremismem.

CSE je jasně pověřena shromažďovat zahraniční odposlechy k ochraně Kanady a naši národní bezpečnosti, včetně terorismu,“ uvedl mluvčí agentury Andrew McLaughlin v emailu pro CBC News.

Kanada je členem sdílené zpravodajské sítě „Five Eyes“ (FVEY) spolu s USA, Velkou Británii, Novým Zélandem a Austrálií.

Snowdenovo odhalení ukázalo, že dokonce i členové FVEY se zabývají špehováním občanů.

Otázky ohledně digitálního sledování a ochrany soukromí se staly centrem pozornosti poté, co Snowden začal zveřejňovat utajované zpravodajské dokumenty v červnu 2013. Ty ukázaly, že NSA sbírá telefonní záznamy miliónů Američanů a cizinců, jakož i politických vůdců po celém světě.

Snowdenovy úniky se týkaly převážně obrovských špionážních programů ze strany NSA a jejich spojenců po celém světě.

Po Snowdenovým odhalení se technologické firmy rozhodly pro šifrování svých služeb, aby tím zablokovaly vládní dohled.

Navíc, mnoho zemí včetně Německa a Ruska, se vrátilo k papírové komunikaci ve snaze vyhnout se sledování. Jiné země zesílily své vlastní sledovací programy aby obešly USA nebo se rozhodly sledovat činnost amerických společností působících na jejich území.

 

zdroj: http://www.presstv.ir

Reklama

Místo pro Vaší reklamu
Loading...

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*