Kalousek vládne ministerstvu dál?

Kalousek vládne ministerstvu dál?

kalous

Vyhodíte ho dveřmi a vrátí se třeba oknem. Tak nějak to vypadá s Miroslavem Kalouskem, který více než šest let vládl ministerstvu financí. Pěkným příkladem je zákon o vymáhání práv duševního vlastnictví orgány celní správy. Ten je v tuto chvíli v meziresortním připomínkovém řízení. A jak souvisí s místopředsedou TOP 09? Kupodivu víc než si lze na první pohled myslet.

Připomeňme nejdříve článek v Haló novinách Kalouskovo čipování (20. 6. 2013). Supervěrná Kalouskova fanynka – bývalá poslankyně topky Helena Langšádlová – ve sněmovně zarputile prosazovala, aby se za pomoci čipů kontroloval každý kolek na lihovinách. Maskovala to údajnou starostí o naše zdraví na pozadí metanolové aféry. Ale pravda byla jinde. Čipovací procedura by byla obrovským byznysem. Trh s lihovými, ale i tabákovými kolky, koštuje u nás jeden a půl miliardy kusů ročně. Při ceně dvě padesát za kousek jde o soukromý byznys s obratem čtyři miliardy korun. Pozměňovací návrh byl zdravě rozumně v rámci zákona o povinném značení lihu poslanci zamítnut. Tak na to šel Kalousek jinak.

Poslanecký žargon zná dobře termín přílepek. V tomto případě superrychlý. Zákon o povinném značení lihu ještě ani nebyl vytištěn ve Sbírce zákonů, což se stalo až 2. října t. r., a Fischerovo ministerstvo ho již 27. září začalo novelizovat pomocí doprovodného zákona celní správy. A vkomponovalo do něj onen Langšádlové zamítnutý čipovací návrh s platností od 1. ledna 2014. Miroslav Kalousek v pozadí farizejsky argumentuje, že věc nebyla vzhledem k rozpuštění sněmovny dostatečně projednána. Lež jako věž. Zákon prošel třetím čtením a byl schválen Senátem, i když první hlasování prohrál.

A tak shrňme. Ještě jako ministr financí velký hráč Kalousek kvaltoval při vypisování výběrového řízení na čipového dodavatele. Maje na mysli samozřejmě spřízněnou firmu, která byla ve hře. Při vědomí, že ministr financí Fischer ministerstvu se sídlem v Letenské vládne nevládne, to zkusil znovu.

Až po předčasných volbách jeho partaj skončí v opozici, tak se sponzoring může hodit. Miroslav Kalousek tak poměrně brzy využil svého stálého vlivu na ministerstvu financí. Tentokrát »přílepkově«. Dobře ví, že taková novelka má cenu zlata.

Josef PETRŮ, novinář

vyšlo na : halonoviny.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Svoboda a demokracie zrušeny

Svoboda a demokracie zrušeny

Svět se změnil. Pamatujeme dobu, kdy byly Spojené státy považovány za nejstabilnější demokracii, kde si…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*