K čemu je Washingtonu Ukrajina?

K čemu je Washingtonu Ukrajina?

Petro Porošenko se ve Varšavě setkal s americkým prezidentem Barackem Obamou. Prezident-oligarcha doufá, že Washington mu pomůže upevnit se na jeho vratkém trůnu. A co očekává od Porošenka Obama?

To, že se nově zvolený ukrajinský prezident spěšně rozjel do Varšavy, aby se tu setkal se svým americkým kolegou, nikoho samozřejmě nepřekvapilo. Teď totiž nepotřebuje jen to, aby měl zaručenou podporu, současně tím prověřuje, jak rozsáhlé jsou pravomoci, kterými byl obdařen, soudí expert Dmitrij Jefremenko:

-Především se tím Porošenko oficiálně představuje jako nově zvolený prezident západním partnerům. Toto setkání má současně upevnit Porošenkovy pozice uvnitř Ukrajiny. Není přece žádným tajemstvím, že Porošenko má dost velké potíže se sestavováním vlastního týmu a s podporou u Nejvyšší rady. Ještě mnohem důležitější je pro Porošenka z vnitropolitického hlediska zjistit, jestli ho podpoří Spojené státy v případě, že vsadí na rozpuštění Nejvyšší rady a na uspořádání mimořádných parlamentních voleb.

porosenko a obama

© Foto: RIA Novosti/Nikolaj Lazarenko

Kromě toho musí Porošenko zkoordinovat se svými ochránci pozice v zahraničněpolitických otázkách. Má totiž před sebou jednání s Moskvou. A v tomto dialogu zvolený prezident Ukrajiny prostě nezbytně potřebuje podporu zvenčí, zdůrazňuje politolog Michail Nějžmakov:

-Kyjev především žádá o finanční podporu: ekonomická situace na Ukrajině je nanejvýš složitá. A ještě nesmíme zapomínat na to, že jedno ze svých prvních prohlášení po tom, co byl zvolen, udělal Porošenko v tom smyslu, že žádá o vojenskou podporu Spojené státy. Nejspíš je to skrytá žádost o vojensko-technickou pomoc, tedy o dodávky zbraní za výhodné ceny nebo vůbec zadarmo.

Washington už vlastně dal Kyjevu jakési povolení k tvrdému potlačení odpůrců současného režimu. Avšak podle mínění experta si přece jen USA netroufnou jít dál, než zavádění sankcí a dodávky zastaralých zbraní.


Ve Varšavě se s Porošenkem před schůzkou s Obamou setkal ministr zahraničí John Kerry. O výsledcích jejich schůzky toho moc řečeno nebylo. Informuje se pouze o tom, že se posuzovaly plány urovnání situace na Ukrajině a snížení energetické závislosti Kyjeva na Rusku. Jak si strany toto omezení závislosti představují, je pochopitelné: předat jihovýchod s jeho nalezišti břidlicového plynu kolegům-oligarchům z USA.

Američané věnovali spoustu peněz na to, aby dostali Ukrajinu tam, kde se teď nachází. Jejich hlavním cílem ale je získat zpět svůj vliv na Evropu. Washington se ze všech sil snaží zpřetrhat obchodní a ekonomické styky mezi Evropskou unií a Ruskem, a Porošenko je v tomto schématu hlavním nástrojem. A to, že za dosažení tohoto cíle bude zaplaceno životy stovek lidí, Obamovu administrativu vůbec nezajímá. Stejně mu byly lhostejné i oběti v Tunisku, Egyptě. Libyi, Jemenu…

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*