Juncker: EU je napojená na „odporné režimy“, jako je Saúdská Arábie

Juncker: EU je napojená na „odporné režimy“, jako je Saúdská Arábie

Na otázku, zda by EU měla i nadále vést dialog s „víc a víc autoritářským“ tureckým prezidentem, šéf Evropské komise reagoval otázkou, proč se jej nikdo neptá na vztahy mezi EU a Saúdskou Arábií. Juncker hovořil o nutnosti mít napojení na „odporné režimy“.

„Máme vztahy se všemi diktaturami, protože musíme organizovat, společně organizovat svět,“ uvedl Jean-Claude Juncker v rozhovoru pro Euronews.

„My, Evropská unie, máme napojení na režimy, které jsou odporné. A nikdo se nás na to neptá. Všichni jsou znepokojeni kvůli Turecku, ale nikdo nemluví o Saúdské Arábii,“ uvedl Juncker.

Předseda Evropské komise uvedl, že vzhledem k postavení, které má, tak musí vést „dialog s mnoha lidmi. Dokonce i těmi, jejichž společnosti si moc neváží.“

Pokud jde o vztahy s Erdoganem, Juncker uvedl, že pořádá setkání s tureckým vůdcem na pravidelné bázi.

„Znám jej posledních 17-18 let. Znám jej, ale on také zná mně,“ uvedl Juncker.

Podle vysoce postaveného úředníka EU, Evropa není v pozici, aby poučovala Ankaru o uprchlické a migrační krizi.

„Turecko je významným partnerem nejen v migrační krizi. Tento aspekt je zřejmý. Ale protože na svém území hostí více než tři milióny migrantů a uprchlíků, což Evropa nedělá,“ uvedl Juncker.

„Takže bych rád, aby Evropa nedávala lekce Turecku o této záležitosti. Turecko dělá mnohem více než Evropa, stejně jako Jordánsko a Libanon. Takže musíme být pokorní, když mluvíme o těchto otázkách,“ dodal Juncker.

Nicméně, Juncker zdůraznil, že Turecko musí věnovat velkou pozornost požadavkům přicházejícím z Bruselu, pokud se chce stát součástí Evropské unie.

„Nynější otázka je: Chce Turecko splnit všechny podmínky, které musí být splněny, aby se stalo členem EU. Myslím, že si Turecko samo sobě tuto otázku nepoložilo. A protože nebyla tato otázka položena, neexistuje ani žádná odpověď,“ uvedl Juncker.

Evropský parlament ve čtvrtek hlasoval pro dočasné zastavení jednání s Tureckem o členství v EU, na základě zákroků Ankary proti opozici po červencovém neúspěšném puči.

Erdogan reagoval varováním, že jeho vláda otevře své hranice a nechá migranty proudit do Evropy.

„My jsme ti, kteří živí 3 – 3,5 miliónů uprchlíků v naší zemi. Vy jste porušili své sliby. Pokud zajdete ještě dále, tyto hranice budou otevřené,“ prohlásil turecký prezident.

EU a Ankara v březnu učinili dohodu, podle níž Turecko souhlasilo, že pomůže zastavit tok uprchlíků z Blízkého východu a severní Afriky přes jeho hranice a vezme zpět migranty, kterým byl v Evropě zamítnut azyl.

Na oplátku, EU přislíbila Ankaře pomoc v řádu miliard dolarů a zrychlené jednání o vstupu Turecka do EU.

Erdogan také usiluje o bezvízové cestování do Schengenského prostoru jako součást dohody, ale bylo mu řečeno, že musí nejprve splnit 72 podmínek, které mu EU uložila.

Hlavním kamenem úrazu při jednáních jsou drsné turecké zákony proti terorismu, které chce Evropa zrušit, aby mohla pokračovat dohoda.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu  Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker Foto: EPA)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Mělo by Maďarsko vystoupit z EU?

Mělo by Maďarsko vystoupit z EU?

Věra Jourová, místopředsedkyně Evropské komise a komisařka pro evropské hodnoty ​​a transparentnost, Reklama loading... Loading...…

2 Komentáře “Juncker: EU je napojená na „odporné režimy“, jako je Saúdská Arábie

  • Posledni veta v komentari: ‚Drsne turecke zakony proti terorizmu chce Evropa zrusit.‘ Takze chce EU na Turecku zavest stejny bordel jako je v Evrope, i zaveden itotalni cenzury na kriminalni ciny migrantu a teroristu. Jinak nevyhovi EU tureckym pozadavkum. Lidi, procitnete uz konecne, EU pracuje proti lidem, proti nam!!!!

  • Grazl Juncker se na chvili probral z deliria opilosti. O tom on, ktery ma vsechny tajne informace nevedel? Kazdy spacek to cvrlika se strechy, ze USA, Turecko, Saudis a QATAR zalozily a financuji teroristy. Jsou to prece spojenci USA, jehoz spojencem jsme i my, soudruzi ! Ano, Cesko ovladaji stale tytez struktury z totace. Samet organizovaly take, Havel byl jejich loutkou v tomhle divadle, zvanem Sametova revoluce, rezirovanem CIA a KGB.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*