Juncker: Balkán bude čelit nové válce, pokud se zhroutí Evropská unie

Juncker: Balkán bude čelit nové válce, pokud se zhroutí Evropská unie

Šéf Evropské komise varoval amerického prezidenta Donalda Trumpa před vybízením zemí, aby kopírovaly odchod Británie z EU a argumentoval, že rozpad bloku může vést k válce na Balkáně.                     

Jean-Claude Juncker, který hovořil pro deník Financial Times, označil Trumpovo nadšení z odchodu Británie z EU jako „otravné“ a překvapivé“.

Trump opravdu vyjádřil svůj souhlas s britským odchodem z bloku a dokonce označil sám sebe za „Mr. Brexit“ během prezidentské kampaně v USA. Trump se také stal blízkým spojencem pravicového britského politika Nigela Farage, bývalého vůdce Strany nezávislosti Spojeného království, který byl jedním z těch, kdo vyvíjel tlak, aby Británie opustila EU.

Juncker uvedl, že doručil jeho varování prostřednictvím viceprezidenta Mike Pence během své návštěvy v Bruselu.

„Řekl jsem viceprezidentovi, neříkejte to, nevyzývejte ostatní, aby odešli, protože v případě, že se Evropská unie zhroutí, budete mít novou válku na západním Balkánu,“ uvedl Juncker.

62letý předseda Evropské komise zdůraznil, že perspektiva členství v EU je nesmírně důležitá pro balkánské země, a díky tomu se nezapojí do další války.

„Kdybychom je nechali na pokoji – Bosnu a Hercegovinu, Republiku Srbska, Makedonii, Albánii, všechny tyto země – budeme zde mít opět novou válku,“ strašil Juncker a odkazoval se na konflikt, který vypukl mezi Srby, Chorvaty a bosenskými muslimy v roce 1991, který skončil po zásahu NATO.

Juncker dále uvedl, že Trumpova rétorika „Amerika na prvním místě“ vyděsila Evropany s tím, že „poprvé v poválečné historii máme amerického prezidenta, který naznačuje, že nemá zájem o evropské záležitosti.“

Ačkoli Juncker plánuje příští měsíc návštěvu Washingtonu, uvedl, že se není jistý, zda se s Trumpem setká.

„Oni se to snaží napravit, ale mají jiné priority,“ uvedl Juncker.

Juncker dále pokračoval tvrzením, že Trump „nechápe nic o Evropě,“ a upozornil na dřívější zmatek mezi ním a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem.

„On hovořil po telefonu s Tuskem a myslel si, že jsem to já,“ řekl Juncker.

 

(RT/ svobodnenoviny.eu Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker Foto: EPA)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Juncker: Balkán bude čelit nové válce, pokud se zhroutí Evropská unie

  • Válku na Balkáně připravují USA. Už cvičí bojovníky v Kosovu. To na vůli EU nezáleží. Naopak, rozpad EU by mohl přispět k uklidnění situace a zamezení USA k provokování a rozpoutávání válek v Evropě. Nezapomeňme, že by žádná z předchozích válek, od konce druhé světové války, bez USA vůbec nevznikla.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*