Julian Assange tvrdí, že Islámský stát vytvořili Saúdové a CIA

Julian Assange tvrdí, že Islámský stát vytvořili Saúdové a CIA

Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) spolu se Saúdskou Arábií připravili půdu pro vytvoření teroristické skupiny Islámský stát, tvrdí zakladatel WikiLeaks Julian Assange.                   

U příležitosti zveřejnění více než půl miliónů nových dokumentů, Assange vysvětlil sled událostí, které vedly ke vzniku Takfiri terorismu na Středním východě.

Asange ukázal prstem na CIA a režim v Rijádu jako na hlavní podezřelé, tvrdíc, že jejich rozhodnutí utrácet miliardy dolarů na vyzbrojování afghánských bojovníků proti sovětským vojskům bylo prvním krokem tohoto procesu.

Tento krok vedl k vytvoření teroristické skupiny Al-Kájda, což připravilo půdu pro útoky z 11. září 2001 a dalo Spojeným státům záminku k invazi do Iráku a Afghánistánu, pokračoval Assange.

„Vzestup al-Kájdy dal základ pro útoky z 11. září ve Spojených státech, umožňující americkou invazi do Afghánistánu a Iráku a více než deset let války, což ponechalo, na konci, ideologický, finanční a geografický základ pro Islámský stát,“ uvedl Assange.

Podle dříve uniklých dokumentů, američtí zpravodajští představitelé zjistili před několika lety, že různé militantní skupiny měly v plánu vytvořit takzvaný kalifát na Středním východě.

Saúdové otevřeně financovali to, co nazývají „opoziční síly“ v Sýrii, skupina Západem podporovaných militantů, kteří byli proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada od roku 2011.

Assange učinil tyto poznámky na šestém výročí jeho prvního projektu „Cablegate“, když jeho tým zveřejnil šarže důvěrných dokumentů patřících vládě USA dne 28. listopadu 2010.

Pod názvem „Carter Cables III,” nové odhalení zahrnuje tisíce dokumentů z dob bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera.

 

(PressTV/ svobodnenoviny.eu)
Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*