Jugoslávie-Ukrajina: lekce naučena

Jugoslávie-Ukrajina: lekce naučena

Tragické události na Ukrajině jsou jenom logickým pokračováním balkánské krize v roce 1999. O tom, co si Rusko z tehdejší situace vzalo, hovořili těsně před provedením referenda o statusu Krymu odborníci Hlasu Ruska.

Vedoucí specialistka Jelena Guskovová poznamenává:

Když se díváme na 15 let staré události, tak vidíme, že se jedná o použití vojenské síly za účelem potrestat ty nepokorné. To je první důležitá lekce. Druhou velmi důležitou lekcí je to, že v Jugoslávii nic neprobíhalo náhodou. Jednalo se o naplánovanou operaci, jejímž cílem byla likvidace mnohonárodnostního a mnohokonfesního státu a další dolaďování odpovídající metodiky. Balkán se stal polem pro experimenty USA a NATO, pro které bylo velmi důležité ověřit reakci světového společenství, Ruska, RB OSB, protože tak fakticky zkoušely myšlenku řízení světa z jednoho centra. Tehdy se USA a NATO vše podařilo. Právě proto, když hovoříme o Ukrajině, jsou pro nás události v Jugoslávii lekcí.

Jelena Guskovová se domnívá, že události na Ukrajině se hýbou podle scénáře, který byl vyzkoušen v Jugoslávii: vytváří se chaos a poté se začínají šířit požadavky o vstup mírových jednotek. Současně se aktivizují nevládní organizace, které mají k dispozici znační finanční prostředky. Poté na území vstupují mírové jednotky NATO, v důsledku čehož úřady s konečnou platností ztrácejí samostatnost a plní pouze cizí příkazy.

O vzájemném propojení událostí v Jugoslávii a na Ukrajině je přesvědčen vojenský expert Leonid Ivašov:

Abychom pochopili to, k čemu došlo v Jugoslávii a k čemu nyní dochází na Ukrajině, musíme se obrátit na geopolitiku.


Po skončení Druhé světové války vznikl bipolární bezpečnostní model mezinárodního práva. Když se SSSR zhroutil, tak Američané okamžitě začali míchat normy mezinárodního práva a principy Charty OSN. USA potřebovaly vytvořit precedent, aby mohly celému světu vnutit svoje pravidla. Tímto precedentem bylo právě bombardování Jugoslávie.

Chcete zjistit, jak budou probíhat události na Ukrajině? Vezměte si americká polní pravidla z roku 2008, které se jmenují Stabilizační operace. Tam je vše napsáno. Například, že „institucionálně slabý stát není legitimní“. A dále, že „USA nemají právo nevměšovat se. Ony jsou povinni vměšovat se, aby provedly stabilizační operaci“.

Na další aspekt upozorňuje ještě doktor politických věd a profesor Vladimír Štol:

Já bych nedémonizoval možné scénáře, o kterých tolik mluví. Takové hrozby mají charakter informačního tlaku. Rusko není Jugoslávie. Jedná se o zemi, která vlastní jaderný potenciál a má možnost odpovědět odvetným úderem, který je schopen zlikvidovat přibližně 60% cílů na startu.

Profesor Štol zdůraznil, že se dívá na vývoj událostí na Ukrajině poměrně optimisticky a vyjádřil naději, že ruské vedení bude strategicky rozvíjet tu pozici, kterou nyní zaujímá.

zdroj : czech.ruvr.ru

Reklama

Loading...

Reklama

Podobné články

Komentář “Jugoslávie-Ukrajina: lekce naučena

  • · Edit

    Snad má Putin víc rozumu,než-li my EU a NATO a nedopustí nuklearní holokaust.

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*