Juan Guaido prohlašuje, že je to „mylná představa“ myslet si, že Rusko a Čína podporují Madura

Juan Guaido prohlašuje, že je to „mylná představa“ myslet si, že Rusko a Čína podporují Madura

Prezident Nikolas Maduro zvýšil tlak na západní vlády, které podporují opozičního vůdce Juana Guaidoa a vykopl ze země všechny americké diplomaty a německé vyslance.  

Juan Guaido eskaloval svou rétoriku proti Nikolasu Madurovi a prohlásil, že Moskva a Peking ve skutečnosti nepodporují vládu země, navzdory tomu, že jejich diplomaté tvrdí opak.
„(Madurova vláda) nemá žádné mezinárodní spojence, není pravda, že je s ní Rusko a Čína. To je velký omyl. Nikdo jí nepodporuje,“ prohlásil samozvaný venezuelský prezident na shromáždění v Caracasu.

Guaido dodal, aniž by zacházel do dalších podrobností, že jak Rusko, tak Čína jsou „velmi jasní“ v tom, jaké jsou jejich zájmy ve Venezuele – z čehož vyplývá, že jsou poháněny hospodářskými a jinými zájmy, že potvrzují svou podporu pro Madura.

Moskva a Penikg, dva z největších věřitelů Venezuely, opakovaně zdůraznili, že podporují zvoleného prezidenta a že jsou proti všem vojenským možnostem v zemi.

Mimochodem, Guaidovy komentáře přišly chvíli po zveřejnění informací, že nabídl, že prodá venezuelskou ropu soukromým společnostem a že získal souhlas Spojených států. Říká se, že vypracoval legislativu, která poskytne soukromým firmám větší prostor pro provozování místních ropných polí, což by bylo nadřazeno protekcionistickým zákonům přijatým pod pozdním Hugem Chávezem.

Opoziční vůdce hovořil na shromáždění ve stejný den, kdy ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl svému venezuelskému protějšku Jorgeovi Arreazaovi, ře podpora Moskvy pro Madura je „neochvějná“ a že Venezuela je „rovnocenným členem mezinárodního společenství“.

Lavrov hovořil s Arreazou na okraji zasedání Komise OSN pro omamné látky ve Vídni. Američtí představitelé, spolu s diplomaty ze spojeneckých zemí, odešli ze schůzky a prohlásili, že venezuelská delegace představuje „nelegitimní vládu“ a nemůže být považována na mluvčího jménem venezuelského lidu.

To přišlo jako další znamení zhoršených vztahů mezi západními vládami – zejména USA – a Nikolasem Madurou. Americký ministr zahraničí před Mike Pompeo před pár dny potvrdil, že všichni američtí diplomaté opustili Venezuelu na základě žádosti Caracasu.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí na konci ledna uvedl, že Čína bude pokračovat v rozvoji spolupráce s Venezuelou v různých oblastech a uvedl, že za nižší úroveň venezuelských občanů mohou americké sankce uvalené vůči jihoamerické zemi.

Washington spolu s vazalskými latinskoamerickými zeměmi kritizoval Madura za jeho údajné pokusy podkopat demokracii a podvádět, aby vyhrál volby.

Spojené státy patřily mezi první země, které okamžitě uznaly Guaidoa za dočasného prezidenta země a vyzvaly Madura, aby odstoupil.

Rusko, Čína, Bolívie, Írán, Mexiko a Turecko, mimo jiných zemí, nadále podporují Nikolase Maduru. Rusko a Čína přepravují humanitární pomoc Caracasu, kde se ekonomické a hygienické podmínky v posledních měsících prudce zhoršily. Maduro mezitím odmítl přijmout humanitární pomoc ze Spojených států a řekl, že by to mohla být záminka pro vojenský zásah.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*