Juan Guaido poskytne venezuelskou ropu zahraničním společnostem, tvrdí jeho americký vyslanec

Juan Guaido poskytne venezuelskou ropu zahraničním společnostem, tvrdí jeho americký vyslanec

Vyslanec USA pro vůdce venezuelské opozice Juana Guaidoa uvedl, že ropné rezervy země budou otevřeny pro zahraniční investory, což podporuje tvrzení, že podpora Washingtonu pro Guaidoa závisí na ropě.  

Zástupce Guaidoa ve Washingtonu, Carlos Vecchio, řekl agentuře Bloomberg, že vůdce opozice chce zvýšit produkci ropy a zlikvidovat současné požadavky, které musí státní ropný gigant PDVSA udržovat a kontrolovat ve společných podnicích. V současné době musí PDVSA udržovat podíl 51% u společných projektů.

Americký prezident Donald Trump v lednu Guadoa podpořil a požádal „nelegitimního“ Madura, aby odstoupil poté, co se vůdce opozice prohlásil za současného prezidenta.„Chceme jít do otevřené ekonomiky, chceme zvýšit produkci ropy,“ řekl Vecchio během rozhovoru v kanceláři agentury Bloomberg. „Většina produkce ropy, kterou chceme zvýšit, bude patřit soukromému sektoru.“

Vecchiovy komentáře nejsou žádným překvapením pro analytiky, kteří předpovídali, že Trump podporuje kapitalistu Guaidoa proti socialistovi Madurovi, aby získal přístup k obrovským přírodním zdrojům Venezuely pro dychtivé americké společnosti.

Vecchio, který se v úterý účastnil projevu Trumpa o stavu Unie jako host senátora Floridy Marca Rubia také uvedl, že americká rafinérská společnost Citgo ovládaná PDVSA nepůjde do bankrotu, navzdory dřívějším zprávám s tím, že to „není nutné“.

Podle agentury Bloomberg Vecchio také navrhl, aby Bílý dům zvážil vydání výkonného příkazu k ochraně Venezuely před věřiteli, což USA udělaly v Iráku. Vecchio také uvedl, že je možné, že Venezuela pod vedením Guaidoa nemusí dodržovat dluhové dohody Madurovy vlády.

V rozhovoru Vecchio vyzval Rusko, které Madura podporuje, aby zůstalo neutrální a aby „ulehčilo naše budoucí vztahy“. Rusko odsoudilo Trumpovo úsilí o změnu režimu ve Venezuele a vyzvalo k vyjednávání v řešení politické krize.

Američtí úředníci se vůbec netajili tím, že ropa je hlavním zájmem a motivujícím faktorem při rozhodování o podpoře Guaidoa. Trumpův poradce pro národní bezpečnost John Bolton řekl pro Fox News, že by to „pro ekonomiku Spojených států znamenalo velký rozdíl,“ kdyby americké společnosti mohly investovat do venezuelské ropy.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*