Jsou roušky bezpečné?

Jsou roušky bezpečné?

Jako preventivní opatření proti šíření viru covid19 je neustále opakováno nošení roušek. Přitom je zdůrazňováno, že i když roušky představují jisté nepohodlí, nemají žádné vedlejší účinky.

Tyto závěry o nerizikovosti roušek jsou však v rozporu s výsledky testů, které provedli v jednom domažlickém gymnáziu. Výsledky testu zaslali ministerstvu zdravotnictví a dosud neobdrželi odpověď. Dopis ministerstvu a zkušenost školy s požíváním roušek je součástí článku „Roušky? Studenti kolabují, gymnázium nemíní přihlížet“, poslalo dopis ministrům publikovaném na netu. Z článku cituji:„Za zdaleka největší problém však považujeme vysokou koncentraci CO2 ve vdechovaném vzduchu pod rouškou. Vyhláška č. 20/2012 sb. stanovuje limit koncentrace CO2 ve vnitřním vzduchu na 1500 ppm. Pokusným měřením při laboratorních pracích jsme společně se studenty pod rouškou opakovaně naměřili hodnoty vysoce přesahující 50 000 ppm, přičemž uváděná bezpečná hranice neohrožující zdraví je 5 000 ppm. „

Dilema ředitelky školy zda dodržet předpis, či zda v zájmu zdraví žáků jej porušit pravděpodobně brzy vyřeší uzavření středních škol. Jak se však k tomuto dilematu stavět?

Stále jsem osobně přesvědčen, že povinnost nošení roušky by měla platit jen ve zdravotnických zařízeních a jinak by to mělo být dobrovolné. Myslím si, že při dlouhodobém nošení roušek sice snížíme riziko nákazy, ale zároveň si snížíme vlastní imunitu, což se projeví vyšší vnímavosti k infekci v budoucím čase.

Jistě mnohého čtenáře napadne otázka. Co tedy dělat v nastávajícím čase?

Obávám se, že krize ve které jsme nemá řešení v rámci konvenčního myšlení. Situace do které jsme se jako civilizace dostali je podobná slepé ulici, která nikam nevede. Najít řešení vyžaduje úplně jiný přístupy k životu a světu, než na které jsme zvyklí. Patří sem změna stravovacích návyků, životního stylu, posun orientace společnosti od převažujícího materiálna ke spiritualitě. Ale především dobrovolné snížení počtu lidí na Zemi.

Většina lidí jistě řekne, že dosažení tohoto cíle je nereálné. Stále věří, že stávající krizi vyřešení nějaký technický prostředek typu nové vakcíny. Ano epidemii covidu to vyřešit může, ale pak zase přijde další velká krize ať již v podobě jiné infekce, či něčeho jiného.

Jsem přesvědčen, že až poté, kdy krize bude střídat krizi, kdy jako společnost padneme na samotné dno, si tyto základní pravdy začneme uvědomovat a konečně začneme vidět světlo, které nás bude vyvádět z krizí ven. Nyní se většina z nás má pořád ještě velmi dobře, než aby si tento fakt uvědomilo.
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*