John McCain: 7 nejvíce kontroverzních prohlášení ostře sledovaného protiruského hysterika

John McCain: 7 nejvíce kontroverzních prohlášení ostře sledovaného protiruského hysterika

V sobotu v noci zemřel po bitvě s rakovinou mozku americký senátor John McCain. Byl jedním z nejhlasitějších protiruských hysteriků v americkém establishmentu, bezohledným kritikem Vladimíra Putina a jeho politiky a hlasitým zastáncem sankcí založených na pochybných tvrzeních.

Kořeny jeho nenávisti

McCain obvinil tehdejšího ruského premiéra Vladimíra Putina, že chtěl v srpnu 2008 znovu vybudovat dávno ztracenou ruskou říši, uprostřed gruzínské vojenské ofenzívy proti odtržené Jižní Osetie, která podnítila Ruska, aby poslalo vojáky za účelem záchrany místních obyvatel. „Samozřejmě se musíme vypořádat s Ruskem a jednáme s Putinem, ale musí to být na velmi realistickém základě“. A nikoli na tom, že existují nějaké iluze o jeho ambicích,“ prohlásil.„Myslím, že je velmi jasné, že ruské ambice mají obnovit starou ruskou říši,“ řekl McCain novinářům v Pensylvánii. „Ne Sovětský svaz, ale ruskou říši.“

Ruská „čerpací stanice“

John McCain se zaměřil na Rusko a označil ho za „čerpací stanicí, která se vydává za zemi,“ poté, co navštívil Ukrajinu v březnu 2014 v návaznosti na násilné majdanské protesty a převrat podporovaný Washingtonem. „Je to kleptokracie, je to korupce, je to národ, který jen pro svou ekonomiku závislý jen na ropě a plynu, a proto jsou důležité ekonomické sankce,“ řekl stanici CNN.

Ruské „masakrování“ na Ukrajině      

V září 2014 senátor znovu vyslovil svůj odpor k údajné impériové nostalgii Vladimíra Putina. V rozhovoru s BBC uvedl, že Rusko vysílá na Ukrajinu „tisíce ruských vojáků“ a „masakruje“ místní obyvatelstvo. McCain také obvinil ruského prezidenta, že chce rozdělit východní Ukrajinu od zbytku země a také proniknout do Moldavska a Pobaltí.

Kreml však odmítl, že má nějaké plány převzít Ukrajinu nebo jiné země a opakovaně popřel obvinění, že jsou ruské jednotky zapojeny do konfliktu na východní Ukrajině.

Vystrašený z Putina více než z Islámského státu                      

V rozhovoru s ABC v květnu 2017, McCain tvrdil, že Vladimír Putin představuje větší hrozbu pro globální bezpečnost, než neslavná teroristická skupina Islámský stát, která je zakázána v Rusku a několika dalších zemích. Zatímco připustil, že islámský stát „může činit hrozné věci“, prohlásil, že „to jsou Rusové, kteří se pokoušejí zničit základy demokracie a to změní výsledek amerických voleb.“

McCain dále obvinil Moskvu z „roztrhání“ Ukrajiny s odkazem na sjednocení Krymu a vyzval USA, aby pokročily se sankcemi a „jinými tresty“ s odkazem na údajné ruské zásahy do prezidentských voleb v Americe a Francii.

Krym se sjednotil s Ruskem na základě lidového referenda v březnu roku 2004, v němž drtivá většina občanů hlasovala pro sjednocení s Ruskou federací.

Tlak na hacknutí Kremlu               

Ve svém upřímném sdělení „The Restless Wave“, publikovaném v květnu, McCain znovu odsoudil údajné zasahování do amerických voleb a obvinil z počítačových útoků Vladimíra Putina. „Máme také kybernetické schopnosti, které by měly být použity k odhalení epické škály korupce jeho režimu nebo k způsobení nesnází (Putinovi) jiným způsobem,“ napsal.

V téže knize McCain označil Putina za „ďábelského muže“, který dělá „ďábelské skutky“, mezi něž patří i zničení toho, co nazval Amerikou řízeným liberálním světem. „Putinův cíl není porazit kandidáta nebo stranu, ale porazit Západ,“ napsal senátor. „Vměšoval se do voleb jednou a udělá to znovu, protože to fungovalo a protože nebyl zastaven.“

Rusko i Donald Trump opakovaně popřeli obvinění z toho, že by Moskva během voleb v USA v roce 2016 zaměstnala hackery a internetové trolly, aby se pokusila obrátit výsledek ve prospěch republikánského kandidáta.

„Putin není jen soutěžícím“  

John McCain se po výročním summitu NATO v červenci obrátil na prezidenta Donalda Trumpa a jeho výkon na summitu nazval „zklamáním, ale nakonec nepřekvapujícím“ a vyzval Trumpa, aby „učinil Putina zodpovědným“ během svých nadcházejících rozhovorů s ruským prezidentem v Helsinkách.

„(Vladimír) Putin není americkým přítelem, ani konkurentem,“ napsal McCain na Twitteru dne 12. července. „Putin je nepřítel Ameriky, ne proto, že si to přejeme, ale proto, že se rozhodl jím být.“

Odsouzení rozhovorů mezi Trumpem a Putinem                

V pichlavém slovním útoku proti Trumpovi uprostřed probíhajícího jednání mezi Trumpem a Ruskem, McCain označil jeho tiskovou konferenci s Vladimírem Putinem v Helsinkách za „jedno z nejhorších vystoupení amerického prezidenta v historii“. Odsoudil Donalda Trumpa za to, že „nebyl ochoten se Putinovi postavit“ a umožnil mu „vychrlit propagandu a lži“ světu.

McCain označil ruského prezidenta za „tyrana“ a obvinil ho z několika závažných přestupků, jako je „násilná nedbalost“ za svrchovanost jeho sousedů, „zabíjení“ Syřanů, „porušování“ mezinárodních smluv a „útoku“ proti demokracii po celém světě. Celkově shrnul rozhovory v Helsinkách jako „tragickou chybu“.

Co Putin řekl o McCainovi

McCainova „hlasitá kritika ruské politiky a Vladimíra Putina jej vedla k tomu, aby prosazoval v americkém Senátu protiruské sankce a dodávky smrtelných zbraní na Ukrajinu, nicméně to nevyvolalo žádnou reakci ruského prezidenta.

„No, upřímně, do jisté míry mám senátora McCaina rád. A nedělám si legraci. Mám ho rád kvůli jeho vlastenectví a mohu se k jeho konzistenci soustředit na boj za zájmy své země,“ řekl Putin Oliverovi Stoneovi. „Lidé s takovým přesvědčením, jako je senátor, kterého jsme zmínili, stále žijí ve starém světě. A oni se zdráhají podívat do budoucnosti, nejsou ochotni rozpoznat, jak rychle se svět mění.“
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*