Jižní proud nebo politika: Jak ohřát Evropu?

Jižní proud nebo politika: Jak ohřát Evropu?

Jižní proud zvýší energetickou bezpečnost celé střední a východní Evropy. Takový názor zazněl po skončení schůzky ministrů zahraničních věcí Ruska a Maďarska.

Jak oznámil Sergej Lavrov, Moskva a Budapešť potvrdily závazky spojené s výstavbou plynovodu. Šéf ruské diplomacie doufá, že v Evropě si začínají uvědomovat veškerou důležitost tohoto projektu.

Jižní proud Foto : b92.net
Jižní proud Foto : b92.net

Výstavba plynovodu Jižní proud startovala v prosinci roku 2012. Potrubí povede z Ruska přes Černé moře do zemí jižní a střední Evropy. První plyn má začít proudit novým potrubím koncem roku 2015. Avšak už po tom, co dohodu o výstavbě ratifikovaly vlády a parlamenty zemí zapojených do realizace projektu (patří mezi ně Srbsko, Bulharsko a Maďarsko), přišel Brusel s námitkami. Podle mínění Evropské komise porušují tyto dohody pravidla Evropské unie. Jednání už trvají nejeden rok. A Brusel s ještě větší horlivostí brání realizaci projektu od té doby, co začaly známé události na Ukrajině.

Při řešení problémů energetické bezpečnosti se musí Brusel nejdřív rozhodnout, co je pro Evropu důležitější: politika nebo ekonomika. Až doposud byla rozhodnutí evropských metropolí výhradně politizovaná. Existují země, které mají životní zájem na dokončení výstavby Jižního proudu. Jejich hlas je ale slabý. A ti, kdo mají při přijímání rozhodnutí hlavní slovo, už dávno modré palivo dostávají – díky opět ruskému Severnímu proudu, připomíná expert z Ruské akademie věd Alexej Kuzněcov:

-V Evropské unii je rozšířeno následující mínění: za každou cenu je třeba snížit plynovou závislost na Rusku. Určitou logiku to samozřejmě má. A podle této logiky se samozřejmě dají nehledě na nějaké ekonomické náklady, na politická rizika, budovat alternativní trasy pro dodávky plynu. Avšak ty země, které mohou reálně zůstat bez plynu v případě dalších problémů s dodávkami, začínají uvažovat mnohem racionálněji. V Evropské unii ale bohužel existuje obrovské množství politiků-populistů, kteří budují mýtická schémata.

Přece jen ale není naděje Sergeje Lavrova, že v hlavách Evropanů převládne ekonomická účelnost, bezdůvodná, je přesvědčena politoložka Jevgenije Vojková:


-Do realizace tohoto projektu je zapojena značná část nejen evropské elity, ale i podnikatelských struktur. Určitý zájem má samozřejmě Itálie – klíčový partner Ruska v daném projektu. Mezi zainteresované země patří i Rakousko, Řecko a Srbsko, tedy země, které jsou tak či onak zapojeny do realizace tohoto projektu a počítají s určitými dividendami z tranzitu ruského plynu přes své území.

Přes veškeré politické výkyvy bude Evropa nucena plynovou otázku řešit. Očekávat, že se situace na Ukrajině rychle stabilizujeme, nemá smysl: Kyjev peníze na zaplacení dodávek plynu nemá, ekonomický ráj tam v nejbližší době nenastane. Takže německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel, který zřejmě pocítil nezdravou náladu ukrajinských energetiků, vyzval evropské úředníky, aby odstranili překážky na cestě výstavby Jižního proudu.

zdroj : http://czech.ruvr.ru

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články