Jižní Korea uvažuje, že pošle americký systém THAAD zpět do USA

Jižní Korea uvažuje, že pošle americký systém THAAD zpět do USA

Šéf poslaneckého klubu Jižní Koreje z vládnoucí Demokratické strany Woo Won-shik prohlásil, že Soul bude zvažovat možnost, že by demontoval americký systém Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) a zaslal jej zpět do Spojených států.          

„Musíme se zabývat těmito otázkami, včetně možnosti vrátit THAAD zpět do USA, pokud se řádně nepodrobil domácím právním postupům,“ citovala jej zpravodajská agentura Yonhap.

Poslanec se zmínil, že k tomuto rozhodnutí, které se týká národní bezpečnosti, chybí schválení parlamentem.

Toto prohlášení přišlo po dubnovém prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, v němž uvedl, že Soul „by měl zaplatit“ za nasazení amerického systému THAAD na jihokorejské půdě.Jihokorejský prezident Moon Jae-in, který oficiálně převzal úřad dne 10. května, opakovaně kritizoval minulou vládu pod vedením zmocněného vůdce Parka Geun-hye, že se rozhodla hostit americký systém THAAD, aniž by požádala o schválení parlamentem.

Média v dubnu informovala s odvoláním na amerického vojenského úředníka, že systém THAAD v Jižní Koreji bude funkční v blízké budoucnosti.

Washington a Soul v červenci uzavřeli dohodu o umístění amerického systému THAAD na území Jižní Koreje. Začátkem března začalo přemísťování systému THAAD v reakci na testy balistické rakety v Severní Koreji. Tento krok vyvolal ostrou kritiku několika zemí, včetně Číny, která uvedla, že nasazení tohoto systému protiraketové obrany ohrožuje její národní bezpečnost.

 

(SPU/ svobodnenoviny.eu Terminal High Altitude Area Defense (THAAD) Foto: AP)
Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*