Jíme s pečivem i lidské vlasy?

Jíme s pečivem i lidské vlasy?

pecivo

Prý se do vek, koblih i buchet přidává bílý prášek E920, který se vyrábí převážně z lidských vlasů našich čínských přátel, četl jsem dnes na internetu. Zase hoax, prolétlo mi hlavou a jen tak z plezíru jsem koukl do wikipedie, z čeho je vlastně ta E920 vyrobena.„L-cystein (E920) – vyráběn z lidských vlasů nebo štětin prasat – v ČR povolen“, psali v oné internetové encyklopedii.

Aha, no dobře, mrknu jinam, říká se: „Důvěřuj, ale prověřuj,“ a otevřel jsem stránku emulgatory.cz.

Tam se této aminokyselině, používající se jako kypřící přípravek na pečení a na zpracování mouky, věnovali více. Samozřejmě mě zajímala výroba.

Cituji: „Vyrábí se synteticky z cysteinu, který se nachází v hydrolyzovaných bílkovinách keratinu. Ten se nachází v peří a vlasech (vlasy lidí z Číny). Dále se nachází v kůži, kopytech, nehtech, i vlně. Hlavním zdrojem cysteinu jsou lidské vlasy a štětiny prasat.“

Na onom webu zmiňovali, že potraviny, které toto „Éčko“ obsahují jsou například chleby, veky, kaiserky, koblihy, toustové chleby a další a další ňamky.

Nevím proč, ale vzpomněl jsem si na slova babičky Boženy Němcové: „Važte si božího daru, bez něho je zle, a kdo si ho neváží, toho Bůh těžce tresce.“

Nedá mi to a čtu si rozhovor z ledna letošního roku s Rudolfem Náprstkem, předsedou sdružení Zdravá potravina pro server Lidovky.cz.

Cituji: „L-cystein se dá vyrobit i synteticky, ale dle mých informací se to nedělá. To využití přírodních surovin je levnější. Existují tři hlavní výrobci na světě, jeden v Německu, dva v Číně. Dokážu si představit, že většina výrobců bude nakupovat levný L-cystein z Číny, kde se výrobce ani netají tím, že používá čínské vlasy z kadeřnictví.“

To snad ne, zapochyboval jsem, buď je internet jeden veliký hoax, nebo…? Já vím, asi si říkáte, kdybys věděl kolik krys ti semelou v masokombinátu do salámu, tak to neřešíš, to bys hochu nesměl jíst nic.

No jo, ale mně to znělo jak z pohádky o černokněžníkovi. Nameleme oslí kopyta, smícháme s vlasy jednooké Číňanky, přidáme tři nehty a posypeme špetkou štětin z prasete zabitého při úplňku. Toto vložíme do kypřícího prášku, z něhož upečeme chléb. Po pozření se z člověka stává ovce – flegmatik.

David Bohatý  bohaty.blog.idnes.cz

Reklama

loading...
Loading...

Reklama

Podobné články

Snaží se nás převychovat

Snaží se nás převychovat

Hospodářské noviny tvrdí, že pokud by se 20 největších tzv. „dezinformačních serverů“ v zemi počítalo…

Zanechte odpověď

Or

Váš e-mail nebude zobrazen. Označené pole vyplňte *

*